Dünyanın İlk Robot Gardiyanı

Araştırma
Test edilen üç robot gardiyan, mahkumların faaliyetlerini denetleyecek, uygunsuzlukları ve süpheli davranışları insanların bulunduğu kontrol merkezine iletecek. Robotların, mahkumların davranış şekill...
EMOJİLE

Test edilen üç robot gardiyan, mahkumların faaliyetlerini denetleyecek, uygunsuzlukları ve süpheli davranışları insanların bulunduğu kontrol merkezine iletecek.

Robotların, mahkumların davranış şekillerini öğrenebilme yeteneği olduğu ve bu özellikleriyle, intihar girişimleri, kavgalar ve kundaklamaların önüne geçebilecekleri ifade edildi.

Test sürecine bu ay başında başlanan robotlar, bir buçuk metre boyunda ve 3D kameraya, mikrofon ve bir hoparlöre sahip. Güney Koreli robot gardiyanlar, kafaya benzeyen bir parçaya sahip olsa da, insana benzeyen bir görünümden çok uzak kalıyor.

Mühendisler, “doğrulayıcı hizmet robotları” olarak adlandırdıkları robotların, hapishanelerde et ve kemikten yapılma meslektaşlarına yardım edeceklerini belirtti. Robotlar, iPad’ler tarafından kontrol edilebilecek şekilde tasarlandı.

Robot gardiyanlar, hapishanenin tavanına yerleştirilen sensörler sayesinde hareket edecek. Şarjları yüzde 20’nin altına düşer düşmez, en yakın şarj istasyonuna dönecek şekilde programlanacaklar. Asian Forum for Corrections şirketi tarafından geliştirilen robotların her birinin maliyeti 300 bin dolar.

Ntvmsnbc