Dönemin En İleri Teknolojisi Kullanılmış

Araştırma
Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinde kullandığı top ve güllelerin yapıldığı Kırklareli’nin Demirköy ilçesindeki dökümhanede yapılan kazı çalışmaları sırasında demir çark dişlis...
EMOJİLE

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinde kullandığı top ve güllelerin yapıldığı Kırklareli’nin Demirköy ilçesindeki dökümhanede yapılan kazı çalışmaları sırasında demir çark dişlisi bulundu.

Kazı Başkanı, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurcan Yazıcı, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan 30 kişilik bir ekip ile 15 Temmuzda dökümhanede başladıkları kazı çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Yazıcı, Osmanlı döneminin önemli sanayi tesislerinden biri olan Demirköy Dökümhanesi’nin döneminin en ileri teknolojisine sahip olduğunu bunun yaptıkları kazılarla daha iyi anlaşıldığını ifade etti.

Yazıcı, 20. yüzyılın başlarına kadar hizmette olan dökümhanede bu yıl yaptıkları kazılarda çarkın parçası sanılan bir dişli ve bu dişlinin göbek mili sanılan demir aksamının ortaya çıkarıldığını belirtti.

Buldukları demir parçaları karşısında oldukça heyecanlandıklarını anlatan Yazıcı, ”Kazıların tadına daha yeni varmaya başladık. Gün yüzüne çıkardığımız her bir parça bizleri çok mutlu ediyor.

Dökümhane’deki kazı çalışmalarının 3-4 yıl içinde tamamlanmasını hedefliyoruz. Yine dökümhane alanında bulunan mescidin restorasyonu yapılacak. Bölgeyi bir açık hava endüstri arkeoloji müzesi haline getirmeyi arzuluyoruz” dedi.

DEMİRKÖY DÖKÜMHANESİ

Tarihi Demirköy Dökümhanesi, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1453 yılında İstanbul’un fethinde kullandığı topların güllelerini burada döktürdüğü belirtiliyor.

Dönemin en ileri teknolojisiyle döküm gerçekleştirilen, Demirköy Tophane-i Amiriye İşletmeleri olarak anılan Demirköy Dökümhanesi’nde, 15. yüzyıl ortalarından 19. yüzyıl sonlarına kadar aralıksız üretim yapılmış. Osmanlı dönemine ait dökümhanede enerji, suyla sağlanıyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme