Dev Göktaşı Dünyayı Teğet Geçecek

Araştırma
Ay ile Dünya arasında bir yörüngeden, 350 bin kilometre uzağımızdan geçecek 750 metre çapındaki göktaşı, Dünya’ya bu kadar yaklaşan en büyük cisim olacak.KÜÇÜK bir teleskopa sahip olanlar birkaç...
EMOJİLE

Ay ile Dünya arasında bir yörüngeden, 350 bin kilometre uzağımızdan geçecek 750 metre çapındaki göktaşı, Dünya’ya bu kadar yaklaşan en büyük cisim olacak.KÜÇÜK bir teleskopa sahip olanlar birkaç ay sonra gökyüzünde kozmik bir görsel şölene şahit olacaklar. NASA uzmanları kasım ayında 55 milyon tonluk dev bir göktaşının dünya ile ay arasından geçeceğini duyurdu. Yaklaşık 750 metre çapındaki göktaşı dünyanın 350 bin kilometre yakınından geçerken küçük bir teleskopla gözlenebilecek. YU55 olarak adlandırılan göktaşı Dünya’ya bu kadar çok yaklaşan en büyük cisim olacak.

65 bin atom bombası gücünde

NASA uzmanları YU55 Dünya’ya çarpacak olsa 65 bin atom bombası gücünde etki yaratacağı, 10 kilometre çapında 600 metre derinliğinde bir kratere yol açabileceğini belirtiyor. Astronomlar bugüne kadar Güneş sisteminde Dünya’ya çarpma ihtimali bulunan 874 göktaşı tespit etti. Her 100 bin yılda bir dünyaya büyük bir göktaşının çarptığını ileri sürülüyor.

Hürriyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme