Darüşşafaka Türkiye’yi ABD’de temsil edecek

Araştırma
Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri, 2004 yılından beri Türkiye’de düzenlenen FLL (First Lego Ligi) robot yarışmasına katılıyor. Bu yarışma öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini...
EMOJİLE

Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri, 2004 yılından beri Türkiye’de düzenlenen FLL (First Lego Ligi) robot yarışmasına katılıyor. Bu yarışma öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini arttırmak üzere 1992 yılından itibaren First adlı kuruluş tarafından düzenleniyor.

Lego robot yarışmasının yanı sıra lise öğrencilerinin mühendislik becerilerini arttırmak üzere FRC (First Robotics Competition) yarışması da düzenleniyor. FRC; Ocak ayında her yıl yeni bir konunun açıklanmasıyla birlikte 6 haftalık bir süreçte öğrencilerin robotu tasarlayıp inşa etmelerinden sonra yine öğrencilerin robotu programladıkları bir yarışma. 6 haftanın ardından Amerika’nın birçok eyaletinde ve İsrail’de robotların 3’e 3 maç yapmaları ve eyalet şampiyonlarının Dünya Şampiyonası’na katılmasıyla sezon sona eriyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrecileri de 2008 yılında Türkiye’nin ilk robot takımını kurarak, her yıl düzenli olarak FLL ve FRC yarışmalarına katılıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda da ödül alan takım, daha iyi robot performanslarına imza atmayı hedefliyor.

FRC bu yıl ‘Ultimate Ascent’ adlı  konuyu belirledi ve buna göre öğrencilerin belirtilen süre zarfında frisbee atan ve belirli yüksekliklere tırmanabilen bir robot yapması gerekiyor. Sultans Of Turkey adlı Darüşşafaka Robot Takımı da bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik Eğitim ve Araştırma merkezinden görevli kişilerin  de  desteğiyle robotlarını başarılı bir şekilde tamamladılar. 4-5-6 Nisan tarihlerinde Türkiye’yi  Chicago’da temsil edecekler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme