Bilim Merkezi Öğrencisine TÜBİTAK Ödülü

Araştırma
Bayrampaşa Belediyesi tarafından 2009 yılında kurulan Bilim Merkezi, yürüttüğü özverili çalışmalarının ilk meyvesini aldı. Bilim Merkezi, TUBİTAK’ın her yıl düzenlediği yarışmada, öğrencisi Adem...
EMOJİLE

Bayrampaşa Belediyesi tarafından 2009 yılında kurulan Bilim Merkezi, yürüttüğü özverili çalışmalarının ilk meyvesini aldı. Bilim Merkezi, TUBİTAK’ın her yıl düzenlediği yarışmada, öğrencisi Adem Noktacı’nın, Proje Danışmanı  Thami El Boukhari gözetiminde geliştirdiği “Katı Parlak Cisimlerin Otomasyon Sistemi ile Kırılma İndislerinin Belirlenmesi” çalışması ile Trakya ve İstanbul Avrupa Yakası bölge birincisi oldu.

1 Nisan günü düzenlenen törenle ödüllerini alan Bilim Merkezi Heyeti, bu heyecanlarını hemen Belediye Başkanı Atila Aydıner’le paylaştı. Ziyaret esnasında kazandıkları ödül hakkında ayrıntılı bilgi veren Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Hasip Gönülkırmaz, “Sayın Başkanım sizin desteğinizle inşallah çok daha iyi başarıları ilçemize getireceğiz” dedi.

Başkan Aydıner ise konuşmasında, “Ödülün arkasında projenin hayal edilmesi noktasından bu evreye gelmesine kadar ne kadar çok emekler verildiğini biliyorum. Bu başarı yalnızca Bilim Merkezi’nin değil tüm Bayrampaşalıların, belediyemizin bu eğitim kurumuna gelen tüm örencilerin, onların velilerinin, kısacası hepimizin… Dolayısıyla, özellikle sevgili öğrencimiz Adem Noktacı’yı, ona destek veren eğitmen ve yöneticilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

454 PROJE ARASINDAN GELEREK BİRİNCİ OLDU

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’na, “Katı Parlak Cisimlerin Otomasyon Sistemi ile Kırılma İndislerinin Belirlenmesi” adlı proje ile katılan İstanbul Ticaret Odası Teknik Lisesi ve Bilim Merkezi öğrencisi Adem Noktacı, Uygulamalı Fizik dalında birinci oldu. Projenin danışmanlığını ise Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Proje Öğretmeni Thami El Boukhari yaptı. Proje, katı parlak cisimlerin kırılma indislerinin klasik aletlerle yapılan ölçümlerini otomatik hale getirmek ve yine klasik yöntemle her zaman doğru olarak yapılamayan ölçümleri kesin ve net olarak elde etmek için tasarlandı.

TÜBİTAK’ın geleceğin bilim adamlarını keşfetmek ve yetiştirmek için 1969 yılından bu yana düzenlediği yarışma, bu yıl bilgisayar, biyoloji, coğrafya, temel fizik, uygulamalı fizik, kimya, matematik, sosyoloji ve tarih dallarında düzenlendi ve 12 ayrı bölgede gerçekleştirildi. Yarışmanın Avrupa Bölge Koordinatörlüğünü Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Avcıata yürüttü.

Yarışmaya İstanbul Avrupa yakası ve Trakya’dan toplam 454 proje başvurusu yapıldı. Ön elemeyi geçen 123 proje, 29-31 Mart 2011 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde sergilendi. Öğrenciler jüriye sunumlarını yaptılar. 1 Nisan 2011’de Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumunda (Beşiktaş) yapılan törenle yarışmada dereceye giren projeler açıklandı ve proje sahiplerine ödülleri verildi. Ayrıca birinci olan projeler 12- 17 Mayıs Tarihlerinde Ankara’da yapılacak yarışmaya katılacak.

BİLİM MERKEZİ MUCİT YETİŞTİRİYOR
Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi 2009 yılında “Geleceğin Mucitlerini Yetiştiriyoruz” sloganıyla Bayrampaşa Belediyesi tarafından faaliyete geçirildi. Bilim Merkezi, imkanı olmayan okullara ve öğrencilere imkan oluşturmak ve gençleri bilim adamı olmaya yönlendirmek amacıyla kuruldu. Bilim Merkezi bünyesinde fen bilgisi, fizik, kimya, biyoloji laboratuarları, proje ve matematik atölyeleri bulunuyor ve çalışmalarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içinde yürütüyor. Fen bilimleri ve matematik alanlarında başarılı ve meraklı olan öğrenciler seçilerek Bilim Merkezi’nde eğitime tabi tutuluyor. Ayrıca; Bilim Merkezi bünyesinde bulunan kütüphaneden hem öğrenciler hem de vatandaşlar ücretsiz olarak hizmet alıyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme