Bilgisayarlarda “Fare Devri” Bitiyor!

Araştırma
Bilgisayarlarda fare devrinin sonu yakın… Gelişen teknoloji bilgisayarlarda kullanılan fare gibi kumanda birimlerinin pabucunu kısa bir süre sonra dama atacak görünüyor.    Ekran çevre...
EMOJİLE

Bilgisayarlarda fare devrinin sonu yakın… Gelişen teknoloji bilgisayarlarda kullanılan fare gibi kumanda birimlerinin pabucunu kısa bir süre sonra dama atacak görünüyor. 
 
Ekran çevresine göz takibi sistemine sahip kameralar takılıyor. Bunlar kızılötesi ışıklarla kullanıcının göz bebeklerini izliyor, gözde oluşan ışıltılarla ekranda bakılan yeri hesaplayıp sürekli güncelliyor. Yapmanız gereken tek şey, gözlerinizi ekran üzerinde gezdirmek.
 
Bir teknoloji uzmanı, bu yeni uygulamayla ilgili olarak, "Kullanıcı sadece bakmak istediği yere bakıyor, gerisini sistem hallediyor. Tabii her şey gibi bu da biraz alıştırma gerektiriyor. İlk başta göz kasları çok yoruluyor gibi geliyor ama zamanla geçiyor. Bu uygulama bilgisayar kullanımında kökten değişiklik yapacak" diye konuştu.
 
Artık sayfa sonuna gelindiğinde aşağıya kaymak, sayfalarda dolaşmak, haritalara bakarken yakınlaştırmak çok rahat bir hâl alıyor.
 
Bilgisayara kullanıcıyla nasıl iletişime geçileceğinin öğretilmesi dönemine girildiğini söyleyen araştırmacılar uygulamanın bir kaç yıl içinde yaygınlaşacağını belirtiyor.
 
Uygulama gündelik yaşamın değişik alanlarına da uyarlanmaya çalışılıyor. Örneğin gözlerini yoldan ayıran ya da uyuklayan sürücünün uyarılması gibi bir sistem geliştiriliyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme