Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa dikkat!

Araştırma
Yaz aylarında artan sıcaklar, bilgisayarınızın aşırı ısınmasında bir neden. Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, geri dönüşü olmayan hasarlarla karşılaşmamak için önlemler almalısınız. Bilgisayarınızın aş...
EMOJİLE

Yaz aylarında artan sıcaklar, bilgisayarınızın aşırı ısınmasında bir neden. Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, geri dönüşü olmayan hasarlarla karşılaşmamak için önlemler almalısınız.

Bilgisayarınızın aşırı ısınması yazılımsal ya da donanımsal kaynaklıdır. Bilgisayarınızın ömrünü uzatmak ve bilgisayarınızda yüksek performans sağlamak için ısısını düşük tutmanız gerekir.

Bursa’da kişisel bilgisayar kullanıcılarına hizmet veren Pratik Servis, ısınma sorunu yaşayanların ne gibi durumlarla karşılaşabileceklerini ve almaları gereken önlemleri hatırlatıyor.

Bilgisayarınız çok ısınıyorsa şu sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa öncelikle performansı düşer. Bilgisayarın kendi kendini kapatması sorunu ortaya çıkar. Aşırı ısınmadan anakart yanabilir. Bataryanın ömrü kısalır ve çabuk bozulur.

Bilgisayarınızın aşırı ısınmasını nasıl önlersiniz?

Yazılımdan kaynaklı ısınma sorunu yaşıyorsanız ısınmaya sebep olan hatalı yazılımı tespit ederek gerekli güncellemeleri yapın ya da sisteminizden kaldırın.

Bilgisayar fanının tozlanması, donanımsal bir sorundur. Tozlanmış işlemci fanını saç kurutma makinası ile temizleyebilirsiniz. Bilgisayarınız garanti kapsamında ise, bu işlemi yapmayın, yetkili servise başvurun.

İşlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan termal macununun temizlenip yerine yenisinin sürülmesi, aşırı ısınmanın önüne geçilebilecek diğer bir uygulamadır.

Yaz aylarında artan sıcaklar da aşırı ısınmaya neden olabilir. Fanın bulunduğu kısım ile bilgisayarın konulduğu zemin arasında boşluk bırakın. Bu gibi durumlarda harici soğutucu kullanabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen aşırı ısınma devam ediyorsa servisinize başvurunuz.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme