Anonymous’dan Büyük Hack!

Araştırma
Suriye başkanı Beşar Esad şu sıralar yoğun baskı altında. Esad’a bir darbe de hacktivist grup Anonymous’tan geldi. Esad’ın ofis e-postalarını ele geçiren Anonymous, dünyanın dört bir...
EMOJİLE

Suriye başkanı Beşar Esad şu sıralar yoğun baskı altında. Esad’a bir darbe de hacktivist grup Anonymous’tan geldi. Esad’ın ofis e-postalarını ele geçiren Anonymous, dünyanın dört bir yanında yaptığı siber saldırılarla isminden söz ettiriyor. Fakat bu saldırı bir bilgisayar dâhisi olmayı gerektirmiyordu, çünkü Esad’ın e-postalarının şifresi, 2011 yılının da en kötü 2. şifresi olan, 12345.

Suriye Başkanlık İşleri Bakanlığı’nın e-posta sunucuna giren Anonymous, Esad’ın çalışanlarının e-posta hesaplarının da olduğu 78 hesabı ele geçirdi. İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre, hesapların birkaçının şifresi de 12345’ti.

Esad’ın basın danışmanı Batuhan Şaban’ın hesabındaki bir e-posta, Esad’ın Aralık 2011’de yaptığı bir röportajın hazırlıklarını içeriyor. Röportajda Esad, Suriye devletinin, vatandaşlarını öldürmediğini iddia ediyordu: "Kendi insanlarımızı öldürmeyiz" demiş Esad, ABC’ye.. "Dünya’daki hiçbir devlet, kendi insanlarını öldürmez, tabii ki deli biri tarafından yönetilmediği sürece."

Ele geçirilen başka bir e-postada, B.M Suriye sözcüsü Şehrazad Caferi, Esad’ın yardımcıları Şaban ve Luna Çebel’e, Suriye başkanının yapması gereken açıklamalarla ilgili verdiği tavsiyeler görülüyor: "Başından beri yaptığımız ‘hataların’ asıl sebebinin, iyi organize edilmemiş bir ‘polis gücüne’ sahip olmamızdan gerçekleştiğini vurgulamak büyük önem taşıyor. Amerikan psikolojisi ‘hata yaptığımızı’ ve şimdi de onu ‘düzelttiğimizi’ duyduğunda, kolayca ikna edilebilir. Wall Street’te meydana gelen olaylarda da polisin ve polis köpeklerinin uyguladığı şiddetten bahsetmekte yarar var. Amerikan basınında yer alan haberlerin ana noktası: Şiddet, her başlıkta şiddet temasını görmek mümkün. ‘Suriye hükümeti kendi halkını öldürüyor.’, ‘Çoğu kentte tank gücü kullanılıyor.’, ‘Barışçıl gösterileri bastırmak için uçaklar kullanılıyor.’ ve ‘Gerçek eli kanlı katiller güvenlik güçleri.’ gibi…"

Caferi’nin e-postası, aynı zamanda Facebook ve YouTube’un da, Suriye’deki gerçek durumu göstermek için etkin kullanılması gerektiğinden bahsediyor.

Chip.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme