Anonymous Pastebin’e Erişimi Engelledi

Araştırma
Bilgisayarınızdaki bir yazı, makale ya da kodu uzaktaki arkadaşlarınızla online olarak paylaşmanızı sağlayan Pastebin.com kısa bir süre önce erişime engellendi. Ülkemizde hatırı sayılır bir kullanıcı ...
EMOJİLE

Bilgisayarınızdaki bir yazı, makale ya da kodu uzaktaki arkadaşlarınızla online olarak paylaşmanızı sağlayan Pastebin.com kısa bir süre önce erişime engellendi. Ülkemizde hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip platform, sürpriz bir şekilde mahkeme engeline takıldı.

Sansür mağduru servisin kapatılmasının asıl sorumlusu sanılanın aksine kendileri değil. Yaptıkları eylemlerle birçok resmi kurumun gizli belgelerini ele geçiren hacktivist grup Anonymous, son dönemdeki faliyetleriyle engellemenin tek sebebi oldu.

Peki Anonim’in bu olayla ne ilgisi var?

Sorunun cevabı aslında çok basit. Zira kısa bir süre önce Operation Digiturk adıyla başlattıkları saldırıları son sürat devam ettiren ekip, bu kapsamda BTK ve Digiturk gibi isimleri de hack’lemişti.

Ele geçirdikleri gizli belgeleri -her zamanki gibi- internette yayınlayan Anonim, bunun için Pastebin’i kullanıyordu. Üye olmadan da içerik paylaşabildiğiniz site üzerinde yayınlanan Türkiye’ye özgü belgeler kısa sürede tüm dünyaya yayıldı.

Bu gibi istenmeyen bir durumun önüne geçmek için de, 09.03.2012 tarihli kararla Pastebin.com’a idari tedbir uygulanmaya başlandı.

Konu hakkında açıklama yapan hacker’lar, ele geçirdikleri veritabanlarını Türk hükümetinin Pastebin’den sildirmeye çalıştığını, bu gerçekleşmeyince de engellediklerini savundular.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme