TV Aileyi İnşa mı Ediyor İmha mı?

İliskiler
Medyasofa Buluşmaları’nın Mayıs ayı konuğu Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşen Gürcan oldu. ‘Televizyon Aileyi İnşa Mı Ediyor İmha Mı?’ başlıklı bir konferans ver...
EMOJİLE

Medyasofa Buluşmaları’nın Mayıs ayı konuğu Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşen Gürcan oldu. ‘Televizyon Aileyi İnşa Mı Ediyor İmha Mı?’ başlıklı bir konferans veren Doç. Ayşen Gürcan, ASAGEM olarak beş yıldır yaptıkları araştırmalardan yola çıkarak televizyon ve aile ilişkisine dair önemli tespitlerde bulundu. Medyayı günah keçisi ilan etmenin çözüme bir katkısı olmayacağına dikkat çeken Doç. Gürcan ‘Medyanın günah keçisi olduğu konusunda herkes hemfikir. Ancak kimse çözüm üretme konusunda ne yapacağını bilmiyor.’ dedi.

Rol modelleri konusunda aile bireylerinin yerini ekranlardaki dizi kahramanlarının aldığını, bunun aile fertlerindeki eksiklikten kaynaklandığını söyleyen Doç.Gürcan, ‘Medyayı suçlamak yerine rehabilite etmek gerekiyor.’ diye konuşan Doç. Dr. medyanın olumsuz etkisini azaltma konusunda izleyicilere de ciddi bir sorumluluk düştüğünü hatırlattı. Doç. Gürcan ‘İzleyenin özdenetim becerisi olmalı, medya okur yazarlığı gelişmiş olmalı. Tıpkı okur-yazarlık gibi teknoloji okur-yazarlık konusunda da eğitim verilmesi gerekiyor.’ dedi. İzleyicilerin medyayı besleyen reklamverenler ve finans kaynaklarına baskı yapması gerektiğine dikkat çeken Doç.Gürcan, seyircilerin rahatsız oldukları programlar konusunda yapımcı ve reklamverenlere tepkilerini göstermeleri gerektiğini söyledi.

Medya sektöründe tıp mesleğinde olduğu gibi yüksek meslek etiği ve sosyal sorumluluk anlayışı olması gerektiğinin altını çizen Doç. Gürcan, ‘Yayıncılar kendi ailelerine program yapıyormuşcasına hassas davranmalı’ diye konuştu. Bu noktada herkesin değer yargılarında farklılık olduğunun hatırlatılması üzerine Doç.Gürcan ‘Her insanın değeri vardır. Ancak kavramlarda ortaklık kurulamıyor. Bu yüzden ilkelerimiz olmalı, ölçü koymak zorundayız yoksa baş etmek zor.’ şeklinde konuştu.

Dr.Gülsen Ataseven, Yumurcak Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Meryem Akbal, eğitimci-yazar Ayla Ağabegüm ve Medyasofa üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda Doç.Dr. Gürcan konuşmasının ardından soruları cevapladı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi