Sorunlarınızı Geçiştirmeyin

İliskiler
Şiddet, aldatma gibi evlilik birliğini temelinden sarsan durumların yanında boşanma sebepleri arasında en çok öne çıkanlardan biri de şiddetli geçimsizlik hali. Bunun temelinde de eşler arasındaki ile...
EMOJİLE

Şiddet, aldatma gibi evlilik birliğini temelinden sarsan durumların yanında boşanma sebepleri arasında en çok öne çıkanlardan biri de şiddetli geçimsizlik hali. Bunun temelinde de eşler arasındaki iletişim noksanlığına bağlı, aslında çözümü mümkün olan güncel sorunlar yer alıyor. Diyalog yetersizliğinin ailenin temelini sarstığına dikkat çeken Malatya Devlet Hastanesi Psikoloğu İzzet Güllü, çiftlere dayatılan eşitlik algısının da aile içi huzuru bozduğunu ifade etti.

Çoğu eşin ailede farklı rollerin olması gerçeğini eşitsizlik zannettiğini söyleyen İzzet Güllü, "Evlilikte eşlerin değişik rolleri vardır ve bu durum eşitliğe mani değildir. Eskiden eşler (en azından bir taraf) sabırla, susmakla, alttan almakla, kabullenmekle sorunları büyük ölçüde engelliyordu yahut çözümlüyordu. Günümüzün modern dünyası kişileri ve kişilikleri de etkiledi. Bireycilik, eşitlik kavramı, hakkını sonuna kadar arama daha fazla ön plana çıktı." diyor.

Günümüzde eşlerin en büyük hatasını ‘her konuyu, özellikle tartışma potansiyeli taşıyan hassas meseleleri bile sıcağı sıcağına ve ayaküstü konuşmak’ olarak tespit eden Psikolog Güllü’ye göre, sıcak bir tencereyi soğumadan eline almaya, dolayısıyla elimizi yakmaya benzeyen bu tavır, ruhları daha çabuk örseliyor, üstelik de eşleri kısa sürede yoruyor, tüketiyor.

Sıcağı sıcağına ve uluorta, ayaküstü konuşmalardan polemikler doğuyor. Bu ortamda iletişimi bozucu unsurlar kolaylıkla devreye giriyor ve bir süre sonra ne söylendiği değil kimin söylediği önem kazanmaya başlıyor. Derken gurur, inat, geçmiş yaşantılar, üçüncü şahıslar ve alakasız başka olaylar da işin içine sokuluyor ve ilişki eşlerin sürekli olarak birbirini tükettikleri bir körler diyaloğuna ve aile içi örtülü bir savaşa dönüşüyor. Evliliklerin sürmesi eşlerin özverisine bağlıdır. Her şeyi sırf konuşma adına polemik meselesi yapmak yerine susabilmeyi denemeliler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi