Picasso’nun Gizli Eserleri Bulundu

İliskiler
Pablo Picasso’nun hiç bilinmeyen 271 eseri emekli bir Fransız elektrikçiden çıktı. Avukat Jean-Jacques Neuer, yaşlı çiftin elindeki eserleri Picasso’nun oğlu Claude’a ve vasilerine g...
EMOJİLE

Pablo Picasso’nun hiç bilinmeyen 271 eseri emekli bir Fransız elektrikçiden çıktı. Avukat Jean-Jacques Neuer, yaşlı çiftin elindeki eserleri Picasso’nun oğlu Claude’a ve vasilerine gösterdiklerini ve eserlerin orijinal olduklarına inandıklarını söyledi.

En az 60 milyon dolar değerindeki eserlerin Picasso için çalışan emekli elektrikçi ve karısının eline nereden geçtiği henüz belli değil.

GİZEMLİ MEKTUPLAR…
40 yıllık sessizlikten sonra ortaya bu 271 eserden kimsenin haberi yoktu.

14 Ocak’ta Picasso’nun oğlu ve mirasçısı Claude Picasso, 71 yaşındaki Pierre LeGuennec’den bir mektup aldı. Mektubuna sanatçının hiç yayımlanmamış pek çok fotoğrafını da koyan LeGuennec, Claude’dan gerçeklik belgeleri istedi. Claude ısrarla reddetti. Pek çok mektup gitti geldi, her seferinde LeGuennec hiç yayımlanmamış başka fotoğraflar gönderdi.

9 Eylül’de iş ciddiye bindi. Pierre LeGuennec eşiyle birlikte Paris’teki Picasso Vakfı’na gitti. Valizinde, sanatçının yayımlanmamış 10 civarında eseri ve bunlar yapılırken fotoğrafları vardı. Ama bunlar Picasso’nun ölümünden sonra çıkarılan envantere kayıtlı değildi.

60 MİLYON EURO
Kübik kolajlar, Picasso’nun mavi dönemine ait eserler, kağıt üzerine guaj çalışmalar, litografiler, ilk eşi Olga’nın portreleri… Özetle çiftin elinde 1900 – 1932 arası tarihli 271 eser vardı. Uzmanlara göre bunların piyasa değeri ise 60 milyon Euro’dan az değildi.

Bu eserlerin bugüne kadar neden elektrikçide olduğu muamma. Ve onun bunları neden yıllardır sır gibi sakladığı da. Elektirikçi, Picasso’yu yaşamının son yıllarında tanıdığını söylüyor. Evine alarm sistemi taktığını iddia ediyor. Ve onun iddiasına göre bu eserleri kendisine veren bizzat Picasso.

Picasso’nun mirasçıları şüphe içinde. Çünkü eserlerine çok bağlı sanatçının karakteri düşünüldüğüncde, bu çok çok büyük bir hediye. Ayrıca Picasso atölyesinden ne çıkarsa imzalar ve tarihlerdi. Oysa bu 271 eserin büyük çoğunluğunda tarih ve imza yok.

“KARISI VERDİ”
Mirasçıların misillemesi gecikmedi. 23 Eylül’de Picasso’nun altı mirasçısı şüphelerini açıkladılar ve bir hafta sonra kültür eserleri kaçakçılığıyla mücadele ofisi çiftin evine giderek eserlere el koydu.

Birkaç saatliğine gözaltına alınan elektirikçi, sorgulamayı yapan görevliler karşısında ağız değiştirdi ve eserleri kendisine Picasso’nun karısının verdiğini iddia etti. Bunun da ispatlanması son derece güç zira Picasso’nun son eşi Jacqueline 1986’da öldü.

Şimdi olayın aydınlanması için soruşturmanın tamamlanması bekleniyor…

HABERTURK.COM
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi