İyi iletişim kurmanın ipuçları

İliskiler
İnsanlar karşısındakini dinlemiyor. İletişim kazalarının birinci nedeni bu. Bazen ikisi de aynı şeyi söylüyor ama dinlemediği için farkına bile varmıyor. Kadınvekadın.net’te yer alan habere göre...
EMOJİLE

İnsanlar karşısındakini dinlemiyor. İletişim kazalarının birinci nedeni bu. Bazen ikisi de aynı şeyi söylüyor ama dinlemediği için farkına bile varmıyor. Kadınvekadın.net’te yer alan habere göre, bu öneriler daha sağlıklı bir iletişime kapı aralıyor…

1.Gerçek: Sürekli haklı olduğunuza, gerçekleri sadece sizin bildiğinize inanırsınız. Haklı olduğunuzu ispatlamak ve karşınızdakini ikna etmek için o kadar çok uğraşırsınız ki, ‘kazanmak’ her şeyden önemli olur. Hatta bazen kazanmak uğruna öyle kanıtlar toplarsınız ki, bir bakmışsınız gerçeklerden uzaklaşmışsınız. Sadece ‘kazanmak’ hedef olduğunda karşınızdakinin ne düşündüğünün, ne hissettiğinin de önemi olmaz.

2.Suçlamak: Problemin kaynağının karşınızdaki olduğunu iddia edersiniz. Bazı kişiler başlarına gelen her şey için karşısındakini suçlar. Sürekli suçlanan kişi de ya kendini koruma çabasına girer ya da karşı suçlamaya geçer. Her iki durumda da iletişimin tadı kaçmıştır. 3.Defans: Kendi hatanızı, eleştirileri veya ufacık bir yanlış anlamanızı kabul etmez ve sürekli kendinizi korumaya çalışırsınız.

4.Kurban: Karşınızdakinin zulmü ile karşı karşıya gelmiş bir mağdur olduğunuzu iddia edersiniz. Bütün konuşmalarınız, tutumunuz, duygularınız bu yöndedir.

5.Aşağılama: Sert, iğneleyici, veya aşağılayıcı konuşarak karşınızdakini utandırmaya veya küçük düşürmeye çalışırsınız.

bKarşınızdakine etiketler, isimler takarsınız ve onun hiçbir zaman değişmeyeceğini düşünürsünüz: ‘’O tembelin biridir’’, ‘’O görgüsüzdür’’, ‘’O çok hırslıdır’’ gibi. Oysa etiketler sadece maddelere konur, ‘bardak’ ‘masa’ vs. Çünkü bir bardak değişemez, bardak olarak kalır. Oysa insanlar değişir, gelişir, büyür, dönüşür. Etiketler koyduğunuzda onların değişimini algılayamazsınız.

7.İmalı, sarkastik konuşma: Tutumunuz, bakışlarınız, seçtiğiniz kelimeler, sesiniz tonu ile karşınızdakini küçümsersiniz, alay edersiniz, hor görürsünüz.

8.Günah keçisi, şamar oğlanı: Karşınızdakinin hatalı, eksik, yetersiz olduğuna inanır, onu tüm sıkıntılarınız ve sorunlarınız için günah keçisi haline getirirsiniz.

9.Konuyu saptırma: Konuyu sürekli olarak değiştirerek geçmiş mağduriyetleri, talihsizlikleri, haksızlıkları listelersiniz.

10.Karşı saldırı: Size yönelen eleştirilere eleştiri ile karşılık verirsiniz.

11.Kendinizi suçlama: Başkalarının sizi eleştirmesinden kaçınmak için çok hatalı, eksik gibi davranırsınız.

12.Umutsuzluk: Her şeyi denediğinizi ve hiçbir şeyin işe yaramadığını iddia edersiniz.

13.İnkar: Problemin içinde sizin de rolünüzün olduğunu inkar edersiniz veya huzursuz olmadığınıza ısrar edersiniz.
14.Yardım: Karşınızdakini dinlemek yerine sürekli öğüt vererek ‘yardım’ edersiniz.

15.Pasif-agresif tavır: Hiçbir şey söylemezsiniz ama kapıları çarparsınız.

16.Akıl okuma: Kimsenin akıl okuma becerisi yoktur ama sık sık karşınızdakinin ne düşündüğünü bildiğinizi düşünür ve ona göre cevap verirsiniz. Aynı şekilde karşınızdakinin de sizin neler düşündüğünüzü, nasıl hissettiğinizi bilmesini beklersiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi