Gençlere Hem Eğitim Hem de İş…

İliskiler
Röportaj: Arzu Erdoğral “Eyvah çocuğum büyüdü” denilen bir ortamda gençleri iyi yetiştirmek, bilinçlendirmek ve eğitmek amacı ile izlenecek yollar daha da önem kazanıyor. Onları hayata haz...
EMOJİLE

Röportaj: Arzu Erdoğral

“Eyvah çocuğum büyüdü” denilen bir ortamda gençleri iyi yetiştirmek, bilinçlendirmek ve eğitmek amacı ile izlenecek yollar daha da önem kazanıyor. Onları hayata hazırlarken, onları doğru yönlendirmek için eğitimcilere de büyük görev düşüyor. Bu eğitime katkı sağlayan Yerel Yönetimler ise sorumluluk bilinci çerçevesinde gençlere önemli açılımlar sağlıyor. Bizlerde topluma örnek olacağına inandığımız bir Gençlik Merkezini ziyaret ettik. Bayrampaşa Gençlik Merkezi BAYGEM’in Koordinatörü Naci Canbay’e amaçlarını ve çalışmalarını sorduk.

BAYGEM’den Kareler…

BAYGEM’in amacı ve hedefini bizlere anlatır mısınız?

Kısaca ifade etmek gerekirse, Bayrampaşa Gençlik Merkezinin (BAYGEM) amacı, Bayrampaşa’da bulunan gençlerin yetişmesine katkı sağlayarak onlara yardımcı olmaktır. Bir başka ifadeyle gençlerimizin her yönüyle “Hayata hazırlanmalarına katkıda bulunmaktır.”

Kendini yetiştirmek, zamanı yararlı bir biçimde değerlendirmek ve meslek edinmek isteyen gençler için BAYGEM ne ifade etmeli?

İnsanın “sermaye” kategorisinde değerlendirilmesine katılmadığımı evvela ifade edeyim. Bu değerlendirmeye göre bir toplumum-ülkenin en önemli sermayesi “beşeri sermayedir.” Yetişmiş insan gücünün önemini ifade etmesi açısından doğrudur.

BAYGEM çatısı altında yarınlarımızı her yönüyle teslim edeceğimiz gençlerimizin daha iyi yetişmesi için katkıda bulunuyoruz. Sorunuzda da bir kısmını ifade ettiğiniz gibi yaptığımız iş gençlerin bireysel ve sosyal yönden gelişmelerine katkı sağlamak, kişisel yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunmak, boş zamanlarını zararlı ortamlardan uzak ve yararlı hatta eğlenceli bir şekilde geçirmek ayrıca bir meslek sahibi olmalarını sağlamak için planlanıp uygulanan kapsamlı bir projedir.

Bütün bu hizmetleri gerçekleştirmek üzere verilen genel ve mesleki kurslar, seminerler, özel programlar, kulüp faaliyetleri, atölye ve rehberlik çalışmaları… Bu hizmetlerin 90 kişilik bir eğitim ve hizmet kadroyla yürütüldüğünü ifade edersek, BAYGEM’in bu projeye verdiği önem iyi anlaşılmış olur sanırım.

Sosyal belediyecilik bünyesinde faaliyet gösteren bir gençlik merkezi olarak bir ilki gerçekleştirdiğiniz söyleniyor? Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Aslında Gençlik Merkezi, Merkezi yönetimin çok arzuladığı ve her ilde kurmayı hedeflediği bir projedir. Fakat (maalesef) bu projenin içi doldurulamadı; çalışmalar birkaç sportif-kültürel faaliyetlerden ibaret kaldı. Tabii ki bu iş daha ziyade projeyi yürütecek eğitimcilerin ufku, özel gayret hatta sahip oldukları inisiyatifle olumlu netice verebilecek bir projedir. Klasik memur-yönetici mantığıyla bu iş yapılamaz. Bir başka önemli konu da eğitimin mahalli idarelere devredilmesi konusunda (genel anlamda) merkezi yönetimin bir sonuca varmaması, BAYGEM tarzı girişimlerin oluşması ve yayılmasını zorlaştırıyor.

Bütün bunlara rağmen Bayrampaşa Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Bürge Bey’in eğitimci olması dolayısıyla eğitim ve gençlere yönelik projeleri önemsiyor.  Zaten BAYGEM, Sayın Başkan’ın eğitimle ilgili tek projesi de değil, birkaç projesinden biridir. Belediyenin rutin hizmetlerinin dışında “İnsan merkezli belediyecilik” Başkanımızın sık sık ifade ettiği slogandır. BAYGEM ve benzeri projeler, bu anlayışın eseri olarak varlar.

BAYGEM, gençlere ve gençlik eğitimine yönelik “iddialı” bir çıkış yaptı ve iddiasını gerçeğe dönüştü bilmeyi başardı. Bu başarıyı neye bağlıyordunuz?

Bu başarı, konunun önemine samimiyetle inanmak ve samimiyetle inanmış ehil bir kadroyla yürümeye bağlıdır. Bu belki iddialı bir ifadedir ama BAYGEM, kadrolarıyla bunu hak etmektedir.

Buna benzer projeler, hatta ismi “Gençlik Merkezi” olan çalışmalar görebilirsiniz. Maalesef bunlar bazen “Dostlar alış verişte görsün” kabilinden çalışmalar veya samimi ama güdük kalan çalışmalar olarak kalmaktadır. Bunun için BAYGEM iddiasını gerçekleştiren tek projedir diyebiliriz. İnşallah seneye yirmi katlı yeni binamızda, merkezimizin hizmetlerine yenilerini de ekleyeceğiz.

Birçok branşta eğitim veren BAYGEM aynı zamanda ülkemizin doğusunda yaşayan gençlerin eğitiminden tutun da insan ilişkilerinde bireyin yetişmesine kadar katkı sağlamaya çalışıyor. Bu prensibin altında yatan felsefe nedir?

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi “İnsan merkezli hizmet” anlayışı. O insan ki tüm yaratılmışların en şereflisidir. “Eşref-i mahlûkat” Buna hizmet edilmez mi?

BAYGEM’de eğitim alabilmenin şartları nedir?

Öncelikli olarak Bayrampaşa’da ikamet eden on beş yaş üzeri gençler yararlanabilir. Fakat çok önemli olan ve sınıfın-salonun müsait olması durumunda, başka yerlerden gelenlere de bu hizmetler sunulur.

Gençleri hayatta bekleyen birçok tehlike var. Uzun yıllardır eğitim alanında faaliyet gösteren biri olarak bu tehlikelerden uzak durmaları için onlara ne önerirsiniz?

Gerek yurdumuz gerekse de dünya gençliği için olumlu şeyler söylemeyi çok arzu ederdim. Fakat bugün, pratik hayata şekil veren düşünce normları içinde bunun kolay olmadığını söyleyebilirim. Bence aileler, eğitim kurumları, yöneticiler konunun önemini kavramak ve kendilerine düşeni iş birliği içinde yerine getirmek durumundadırlar.  Yapılması gerekeni özetle söylemek gerekirse: gençleri anlamak, kuşatmak, hayata hazırlamak ve doğru değerlerle donatmaktır. Bunların her biri de ciddi planlamayı ve çabayı gerektirir.

Biz yapabileceklerimizi yapma çalışması içindeyiz; isteklilere de imkânlarımız ölçüsünde deyimlerimizi paylaşmaya, iş birliği yapmaya hazırız. Her şeye rağmen ümitsiz olmadığımı ifade edeyim. Çünkü büyük insanlar, büyük düşünceler olumsuz-zor şartlarda ortaya çıkar…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi