Eşlerin sık kavga ettikleri konular ve çözümleri

İliskiler
  Eşinize çocuk gibi davranmanız Çiftlerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri, kadının erkeğe çocuk gibi davranmasıdır. Bu durumda erkek kendini aşağılanmış ve değersiz hisseder. Bir sorun oldu...
EMOJİLE

 

Eşinize çocuk gibi davranmanız

Çiftlerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri, kadının erkeğe çocuk gibi davranmasıdır. Bu durumda erkek kendini aşağılanmış ve değersiz hisseder. Bir sorun olduğunda oturup konuşun ve eşinizi yönetmeye çalışmayın.

Evliliğinize başka insanları dahil etmek

Arkadaşlarınıza ya da ailenize evliliğinizden ya da eşinizden dert yanmanızın çok da önemli olmadığını mı düşünüyorsunuz? Bu yaptığınız kocanızın size olan güvenini yerle bir edebilecek bir harekettir. Eşiniz, bunu keşfettiği zaman kendini ihanete uğramış ve aşağılanmış hissedecektir. Birilerine gerçekten de dert yanmak istediğinizde bir psikologla görüşmeyi tercih edin. Böylece konuştuklarınızın aranızda kalacağından emin olabilirsiniz.

Eşinizin yaptığı şeylere olan takdirinizi göstermemeniz

Erkekler sizden takdir beklediklerini asla sözlü olarak söylemezler. Fakat yaptıkları şeyler için eşinizi arada bir de olsa takdir etmeniz ve müteşekkir olduğunuzu göstermeniz gerekir. Eşiniz, onunla gurur duyduğunuzu bilmeye ihtiyaç duyar. Eşiniz, size sözlü olarak seni seviyorum demektense, bulaşık makinasını sizin yerinize boşaltmaya karar verebilir. Böyle anlarda size, sizi ne kadar önemsediğini gösteriyordur, siz de onun yaptıklarının farkında olun ve bunları fark ettiğinizi de ona hissettirin.

Adil dövüşmemek

Mutlu çiftler, daha az kavga eden değil, daha doğru şekilde kavga eden kişilerdir. Mutlu çiftler, birbirlerini etiketlemek yerine kendi hislerini anlatırlar. Araştırmalar, bir sorun olduğunda kadınların konuşmayı tercih ettiklerini, erkeklerinse konuyu görmezden gelmeyi tercih ettiklerini gösteriyor. Bu nedenle de kadınlar, konuya iğneleyici bir şekilde girmeyi tercih ediyorlar. Ona kişisel olarak saldırmak yerine, duygularınızı anlatmaya çalışın.

Önemli kararları ona danışmadan vermek

Araştırmalar, paranın, evliliklerde en sık kavga edilen konu olduğunu gösteriyor. Pek çok anlamda, para güç demektir ve bu gücü dengelemek ahenkli bir evlilik için çok önemlidir. Konu ister tatile çıkmak, ister yeni bir bulaşık makinası olsun, partnerinizin de söz hakkı olmalı. Aynı şekilde, çocukların programları ve beraber geçireceğiniz zamanları da birbirinize danışmalısınız.

Özür diledikten hemen sonra onun sizi affetmesini beklemeniz

Yaşanan tatsız bir durumdan sonra söylenilen ”özür dilerim” lafı her zaman yeterli olmaz. Affedilmeniz için öncelikle eşinizin neden kızdığını anlamanız gerekir. Özür dilediğiniz konuyu belirttiğiniz zaman bu, ne yaptığınızın farkında olduğunuzu gösterir ve bunu affettirmek için ne yapmanız gerektiğini sormuş olursunuz. Eğer bu adımları dikkatli ve doğru bir şekilde atarsanız, çoğu erkek size ”Unut gitsin.” diyecek ve konuyu kapatacaktır.

Ceza olarak seks yapmamayı kullanmak

Kadınlar sevişmek için önce duygusal bir yakınlığa sahip olmak istiyorlar ama erkekler duygusal yakınlıklarını seks yoluyla belirtmeyi tercih ediyorlar. Bir eş, kocasıyla seks yapmayı reddettiği zaman eşinin aklında ”Beni beğenmediği için reddediyor.” cevabı kalıyor. Seksi bi cezalandırma yöntemi olarak kullanmak, karşınızdakine şantaj yapmak demek ve partneriniz sizin onu daha az sevdiğinizi hissettikçe size daha az sevgi ile yaklaşacak demektir.

İstediği gibi bir baba olmasına izin vermemek

Anneler, ebeveynliği genellikle erkeklerden farklı yaparlar ama bu illa daha iyi yaptıkları anlamına gelmez. Mesela, bazı araştırmalar, babaların genellikle tercih ettikleri ”sert, yuvarlanarak oyun oynama” şeklinin, çocuklara önemli faydaları olduğunu göstermiştir. Erkeklerin gücendikleri şey, çocuklarının onlardan farklı ve bağımsız bir şekilde yetiştirilmeleridir. Bir eş, kocasına güvenmediği zaman kocasına, onun yanlış, kendisinin doğru şeyler yaptığının mesajını verir. Bunu yapmak yerine, eşinizin, çocuğunuzun pozitif gelişimi konusunda güvenin ve onu çocuğunuzun hayatına elinizden geldiğince dahil edin.

Onu değiştirmeye çalışmak

Her insan değişebilir, ama doğrusu, başkasının değil kendi değişimlerimize odaklanmaktır. Maalesef bazı kadınlar, evliliği, hayatlarındaki erkeği değiştirme yöntemi olarak görürler. Her ne kadar araştırmalar, evli erkeklerin, daha sağlıklı beslendiklerini, alkol ve uyuşturucu konusunda bekar erkeklerden daha az sorunlar yaşadıklarını gösterse de eşinizi, kendisi gibi davranamayacağı bir hayatın içine sokmamalısınız. Bir erkek, evini kalesi olarak hissedemezse kendisini bir kafese konmuş gibi hisseder ve bu da evliliğe mutsuzluk olarak yansır.

Her evlilikte sorunlar olabilir, önemli olan birbirinizi anlamak, iletişim kurmak ve karşılıklı sevgi, saygıyı her zaman sürdürebilmektir./kadın&kadın

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi