Dünyanın İlk Çocuk Kongresi Başladı

İliskiler
Haber: Hüseyin Güneş Çocuk Vakfı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Üniversitesi işbirliğinde ve Prof. Dr. Aydın Gülan’ın Kongre Başkanlığında düzenlenen I. Türkiye Çocuk Hakla...
EMOJİLE

Haber: Hüseyin Güneş

Çocuk Vakfı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Üniversitesi işbirliğinde ve Prof. Dr. Aydın Gülan’ın Kongre Başkanlığında düzenlenen I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde açılış etkinliği ile başladı.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen I. Türkiye Çocuk Kongresi’nin Açılış programında; Kongre sözcüsü, 12 yaşındaki Ümmühan Zeynep Bilgili, 16 yaşındaki Fatih Bayar, Çocuk Vakfı Başkanı ve Kongre Genel Yönetmeni Mustafa Ruhi Şirin, Kongre Başkanı Prof. Dr. Ayhan Gülan, UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Regina De Dominics, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet konuşma yaptı.

Aynı zamanda çocuk cerrahı olan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet konuşmasında şunları dile getirdi; "Birçok konuda konuşulacak ve tartışacak bir çok konunun bu kongre de olmasından ve bu kongrenin paydaşı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bir hekim olarak, Çocuklarımızı konuştuğumuz kadar onlarla ilgili eylemde bulunmuyoruz. Maalesef aileler çocuklardan önce kendilerini düşünüyorlar. Çocuklarıyla ilgili çocuk temel şeyleri ihmal ediyorlar. Çocuklar bizim kadar kendi haklarını savunamadıkları için onların haklarını vermiyoruz. Sokak çocuklarıyla uğraşmak ve onlarala ilgilenmek çok değerli ama en önemlisi olan şey ailelerle iletişime geçmemizdir."

Yunus Söylet’in konuşmasından sonra sahne alan Mardin Çocuk Korosu, Çocuk Hakları Şarkılarını söyledi.

Mardin Çocuk Korosu’nun ardından konuşan Şahin, "Kuruluşunu çocuklara armağan eden bir meclisin başkanı olduğum için çok mutluyum. Çocuklar bir ülkenin geleceğinin umutla bakmanın en büyük varlığıdır.

Bu kongrenin Türkiye’de yapılması Türk çocuklarıyla sınırlı olduğu anlamına gelmiyor. Az önce Ruhi beyinde ifade ettiği gibi dünya çocuklarının haklarının da temsil edeceği bir kongre olduğunu düşünüyorum. UNICEF’in temsilcisinin de burada olması en bunun göstergesidir."

I. Hakları Çalınmış Çocuklar Kısa Film Yarışması’nın birincisi olan "Salıncak" kısa filminin gösteriminden sonra yönetmen Bilal Çakay ödülünü TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in elinden aldı.

Açılış Programının ardından TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’le birlikte "Her Çocuk Haklarıyla Doğar!.. Resimli Çocuk Hakları Kültürü Sergisi" ve Güzel Bir Dünyada Yaşama Hakkım Var!.. Hakları Çalınmış Çocuklar Fotoğraf Sergisi"nin açılışını yaptı.

3 gün boyunca sürecek I. Türkiye Çocuk Kongresi’ne 81 ilden çocuk ve yetişkin görev alacak. Çocuk Vakfı, Çocuk Hakları Okulu, TRT Çocuk ve l. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi işbirliğinde çocuklar tarafından çekimleri yapılan Bir Dakika Bir Dünya adlı 25 bölümlük çocuk hakları programı Kongre’de izlenebilecek.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi