Düğün Sahiplerine Hutbe İle Mesaj

İliskiler
Ankara Müftülüğü‘nce hazırlanan Cuma hutbesinde, düğünlerde ‘ölçülü olun’ çağrısı yapılacak. Hutbede, düğünlerde aşırı istekler yüzünden aileler arasında kırgınlık yaşandığı belirtil...
EMOJİLE

Ankara Müftülüğü‘nce hazırlanan Cuma hutbesinde, düğünlerde ‘ölçülü olun’ çağrısı yapılacak. Hutbede, düğünlerde aşırı istekler yüzünden aileler arasında kırgınlık yaşandığı belirtilerek fazla harcamadan kaçınılması dile getirilecek. Ankara Müftü Yardımcısı Kemal Aydoğan tarafından kaleme alınan ve bu hafta Cuma namazında okunacak hutbede, Kur’an-ı Kerim’de ve Hz. Muhammed‘in (s.a.v.) hadislerinde ‘bekar olanların evlendirilmesinin’ tavsiye edildiği vurgulanıyor. Her toplumun inanç ve kültürel değerlerine göre yapılan düğün törenlerinin, Türk milleti için de özel bir önem taşıdığı ifade edilen hutbede, ancak sevinçlerin dostlarla paylaşılması sırasında çevreye zarar verilmemesi, başkalarının incitilmemesi, helal – haram sınırlarının aşılmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Düğünlerde, gösteriş ve israftan kaçınılması, sadeliğe önem verilmesi istenen hutbede, şunlar kaydediliyor: "Dinimiz, mütevaziliği ve ölçülü olmayı öğütlediği halde, günümüz düğünlerinde bu değerler aşılmakta, israf ve ölçüsüz davranışlar sergilenmekte, lüks ve aşırı istekler sebebiyle kırgınlıklar yaşanmaktadır."

İsraftan Kaçının!  

Bazı semtlerde düğünler, cadde ve sokaklarda, apartmanların önlerinde yapılmaktadır. Geceleri geç saatlere kadar devam eden davullu-zurnalı eğlenceler, mahalle aralarında konvoy halinde korna çalarak dolaştırılan araçlar, tahammül sınırlarını zorlamakta ve çevreyi rahatsız etmektedir. Hatta etrafa güç gösterisi olarak paralar saçılmakta, tabaklar kırılmakta, silahlar atılmakta ve bu yüzden de hayatlarını kaybedenler olmaktadır. Düğünlerimizi ve benzeri merasimlerimizi, günümüz şartlarına uygun olarak, israfa, gösterişe ve aşırılığa gitmeden, müsait mekanlarda yapmalıyız.”

Düğünde para saçmayın!

Bu Cuma hutbesinde düğün merasimlerinde para saçarak gösteriş yapmanın, israfa kaçan masraflara girmenin dinimizce hoş görülmediği hatırlatılacak. Ayrıca cami cemaatine aşırı istekler yüzünden aileler arasında anlaşmazlıklar çıktığı belirtilerek ‘ölçülü olun" çağrısı yapılacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi