Dede ile torun artık aynı apartmanda oturacak

İliskiler
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Aile Olmak’ projesi kapsamında geleneksel aileye dönüş için adım atıldı. TOKİ, Türk aile yapısına göre ev yapaca...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Aile Olmak’ projesi kapsamında geleneksel aileye dönüş için adım atıldı. TOKİ, Türk aile yapısına göre ev yapacak. Ailece tiyatro, müze veya futbol maçına gitmek isteyenler indirim ve avantajlar paketlerinden yararlanacak. Aile bireylerinin birbirine gönderdiği kargolar, paketler artık ‘Aile Dostu’ mührü ile ve özel bir indirimle ulaştırılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ve Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in ev sahipliğinde 8 bakanlık ve TOKİ işbirliğiyle gereçekleşen ‘Aile Olmak’ projesinin detayları belli oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), geleneksel Türk mimarisinin ve kültürünün korunması, yöresel mimarinin geliştirilmesi için binalarda yeni tasarımlarının yanı sıra şimdi de konutlarını Türk aile yapısına göre tasarlayacak.

DEDE-TORUN BİRARADA

TOKİ konut üretiminde, çocukların dede ve nineleriyle, yaşlıların çocuk ve torunları ile ayrı dairelerde fakat bir arada yaşamalarına fırsat verecek. TOKİ, aynı katta farklı metrekarelerde daireleri de diğer üretimleri gibi dikkate alacak. Türkiye’deki çekirdek aile büyüklüğü ortalama 5 kişi kabul edildiğinde ve aile büyüklerini de içeren aile yapısı göz önüne alındığında, konut çeşitliliği ve büyüklüğü ekonomik arz ve talebe bağlı olarak şekillenecek. Bakanlık, aynı katta genç ve çocuklu çift için daha büyük 4+1 gibi ama dede ve nineler için 1+1 veya 2+1 daireler önerilecek. Bu sadece talebi olanlar için alternatif bir üretim olacak.

TEK KURA İLE YAN YANA

Yeni projeyle, birinci ve ikinci derece akrabalara aynı veya yan yana bloklarda oturmak isterlerse ‘tek kura’ imkanı tanınacak. Böylece kuraya girenlerin uzak konutlara düşmesi engellenecek.

KARGOYA ‘AİLE’ İNDİRİMİ

Ulaştırma Bakanlığı ve PTT ile yaptığı görüşmeler sonucunda aile bireylerinin birbirlerine gönderdiği kargolar, ‘Aile Dostu’ mührü ile özel indirimle aile bireylerine ulaştırılacak.

SİNEMA KAMPANYALARI

Ailelerin birlikte daha kaliteli zaman geçirebilmeleri, kültür, sanat ve spor aktivitelerini birlikte yapmalarını kolaylaştıracak ‘Aile Dostu’ avantaj paketleri hazırlanacak. Ailece tiyatro, müze veya futbol maçına gitmek isteyenler indirim ve avantajlardan yararlanacak. Konunun temel eğitime girmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çalışmaları yapılacak.

İşte madde madde aile dostu kriterler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in ev sahipliğinde ilk adımı atılan ‘Aile Dostu’nun kriteri de belli oldu. İşte o kriterler:

– Toplumda ailenin önemi konusunda farkındalık yaratmak, bilinç geliştirmek

– Kamu kurum ve kuruluşlarında kurumsal kapasite oluşumunu sağlamak (aile odaklı araştırma, tez, proje, program, yenilikçi modelleme çalışmaları yapmak/yaptırmak)

– Kaliteli, kapsamlı kentsel hizmetlere ve fırsatlara (ulaşım, çevre, konut, güvenlik) erişmek,

– Aile dostu; güvenli, basit, kullanımı kolay ve ihtiyaca yönelik yenilikçi ürün, hizmet üretilmesine zemin oluşturmak

– Ailelerin bir araya gelecekleri mekanlar planlamak

– Aile dostu kentler oluşturmak

– Aile odaklı sosyal etkinlikler düzenlemek

– Aile odaklı mekanlar inşa etmek

– İşyerinin ailelere seminerler düzenlemesi, çalıştaylar yapılması

– İş hayatında ve toplum hayatında aile dostu politikalar geliştirmek

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi