Çocuklarınızı Masalla Eğitin

İliskiler
Masal, çocuklarımız için keyifli ve eğitici bir etkinliktir. Sayfaları çevirmekle başlayan ilk kitap ile ilgili deneyimleri ilerleyen dönemlerde anne ve çocuk arasındaki bağın güçlenmesi için de öneml...
EMOJİLE

Masal, çocuklarımız için keyifli ve eğitici bir etkinliktir. Sayfaları çevirmekle başlayan ilk kitap ile ilgili deneyimleri ilerleyen dönemlerde anne ve çocuk arasındaki bağın güçlenmesi için de önemli bir araca dönüşür. Çocuklarımız sadece eğlenmez, aynı zamanda olayları sırası ile anlamayı, neden sonuç ilişkisi oluşturmayı, bazen kahramanlarla duygusal bağ kurmayı da öğrenirler.

Uzmanlara göre  masallar üzerinden öğretmek istediğimiz bilgileri ya da mesajları daha kolay ulaştırabiliriz. Çocukların düşünme sistemleri, masalların içerisindeki düş ürünlerini, hikayelerini sorgulamamasına neden olur. Ortak paylaşılan keyifli bir oyunun parçası iken zaman içerisinde, gelişiminin güçlenmesi ile ayrıntıları irdelemeye başlar. Gerçek hayatta sihirli ayna arar ya da konuşan bir hayvanın olmasını ister. Bunların olmadığını anlar.

Dil gelişimi ve öğrenme becerilerinin gelişiminde önemli bir aşama olan kitap okuma çocuğun hayatında çok erken dönemlerden itibaren yer almalıdır. İlk aylardan itibaren kitapların resimlerine birlikte bakmak ve küçük hikayeler oluşturmakla başlanabilir.

Okul öncesi dönem çocukların masal ve hikaye kitaplarının ve kendi düş ürünlerini hikayelerin en çok ilgi çektiği dönemlerdir. Düzenli bir şekilde yapılan okumalar hem ilişki hem de bu alışkanlığın kazanılmasında önemli rol oynayacaktır.

Çocuğun oyuncak taleplerinin içerisine kitap alma teklifini de sunmamız gerekir. Görsel anlamda ilgi çeken resimlere sahip olan bir masal kitabı ile daha fazla ilgilenecektir. Masal kitaplarının alışverişini birlikte yapmak ve okunacak kitabı birlikte seçmek motivasyonunu artıracaktır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi