Bayanlara Soyadı Müjdesi!..

İliskiler
Ankara 5’inci Aile Mahkemesi, sadece kızlık soyadını kullanabilmek için dava açan Başak Çalı isimli evli kadının bu isteğini haklı buldu. Londra Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Dr. Başa...
EMOJİLE

Ankara 5’inci Aile Mahkemesi, sadece kızlık soyadını kullanabilmek için dava açan Başak Çalı isimli evli kadının bu isteğini haklı buldu.

Londra Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Dr. Başak Çalı, sadece kızlık soyadını kullanmak için Ankara 5’inci Aile Mahkemesi’nde dava açtı. İki yıl süren hukuk savaşının ardından Çalı, evlendikten sonra kendi soyadını kullanma hakkını kazandı.

Hakim Sebahattin Erdem, kararında şu ifadeleri kullandı: “Kadın evlendiğinde kocasının soyadını alır’ hükmü, evlilik içerisinde hak ve yükümlülükleri bakımından kocayı kadın karşısında üstün kılmaktadır ve Anayasa’nın 10’uncu maddesi 2’nci fıkrasın-daki kadınlar ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğuna ilişkin temel düzenlemeye açıkça aykırıdır. Kadına karşı her türlü ayrımcılığın önüne geçmek adına, kadın evlendiği takdirde sadece kızlık soyadını kullanabilir.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme