Aile İçi Sohbet Bağları Kuvvetlendiriyor

İliskiler
Aile bağlarının güçlenmesi için anne-baba ve çocukların sık sık ‘aynı masa etrafında toplanması’ büyük önem taşıyor. Sohbetlerin, güzel ve rahatlatıcı olmasının sırrı ise her bireyin bu ko...
EMOJİLE

Aile bağlarının güçlenmesi için anne-baba ve çocukların sık sık ‘aynı masa etrafında toplanması’ büyük önem taşıyor. Sohbetlerin, güzel ve rahatlatıcı olmasının sırrı ise her bireyin bu konuda özverili ve istekli olması.

 

Hepimizin hayatında sohbetler önemli bir yer tutar. Sohbetlerin bireylere en huzur vereni ve en geliştirici olanı şüphesiz aile sohbetleridir.

 

Acaba aile içi sohbetleriniz size huzur verecek şekilde mi?

 

Evliyseniz eşiniz ve çocuğunuzla; bekârsanız anne-baba ve kardeşlerinizle doyurucu sohbetler edebiliyor musunuz? Eğer aileniz aşırı problemli değilse bunun cevabı genelde "kısmen" olmaktadır. Günlük problemlerinizin onları engellemesine fırsat vermemek ya da sohbetlerinizi daha da kaliteli hale getirmek için yapabileceğiniz şeyler mutlaka var.

 

Sohbet engelleyiciler kaçışa mı götürüyor?

 

Çoğumuz sohbetlerimizi engelleyen şeylerden şikâyetçiyiz. Kimimiz eşimizin eve gelir gelmez sinirli olmasından kimimiz televizyonun ya da bilgisayarın zamanımızın çoğunu almasından kimimiz de akşama kadar özlediğimiz çocuklarımızın eve geldiklerinde bizimle sohbet etmek yerine arkadaşlarıyla telefonda konuşmayı ya da mesajlaşmayı tercih etmesinden yakınıyoruz. Bütün bunların bir kaçış olma ihtimalini gözardı etmememiz lazım.

 

Şu durumların sıklıkla görülmesi aile üyelerini birbirinden uzaklaştırmaya götürür:

 

Ortamın gergin olması,

 

Devamlı problemlerden bahsedilmesi,

 

Şikâyet edip söylenilmesi,

 

Suçlayıcı ifadelerin sıklıkla kullanılması,

 

Geçmişteki hataların unutulmaması,

 

Sorumlulukların sürekli hatırlatılması,

 

Bir sıkıntısından bahseden kişiye hemen yorum yapılıp sözünün kesilmesi.

 

Tam tersine bazı davranışlar da sohbetler için uygun zemini hazırlar: Tatlı bir söz, takdir, iltifat, hoş bir dokunuş, ikram.

 

Sohbetlerimizin güzel ve rahatlatıcı olması kendimizi geliştirmemiz ve kısır döngüleri engelleyebilmemizle ilgili. Aile üyeleri ne kadar kendilerini geliştirmeye çalışıyorsa o ailede sohbetler de o kadar güzel olur. Ailenin kadın-erkek ve çocuk her üyesi sohbetlere uygun zemini hazırlayabilir. Kendisini ve diğer insanları tanımaya çalışan, insanların ihtiyaçlarına duyarlı olan, sevgiye merhamete önem veren, hayatın anlamını, ölüm ve ötesini düşünen, sözü güzel söyleyen, iç âleminde derinleşebildiği kadar dış dünyaya da açılabilen insanlar güzel sohbet edebilir.

 

Kadınların kendini geliştirmesi, aile içi sohbetleri güzelleştiriyor

 

Sohbetleri kadın, erkek, çocuk, genç her birey kişisel özellikleri ile güzelleştirebilir. Ancak dilin gelişmesinde birinci derecede yetenekli olan ana dilinin ilk sahibi kadınlar kendilerini ne kadar geliştirirlerse aile içi sohbetleri de o kadar geliştirebilir, güzelleştirebilir. Böylece hem eşleri hem de çocuklarının sohbet ortamında bulunmak istemesini sağlayabilir. Bunun için gerekli şartlardan biri de kadının diğer aile üyeleri tarafından sevgi ve saygı görüp iç huzurunu yakalamasıdır. Aile sohbetleri güzelleştikçe chat odalarında, cep telefonlarında yeterli derecede tanınmayan kişilerle yapılan ve kişiyi büyük yanlışlara götüren konuşmalar da gittikçe azalacaktır.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi