87 yaşında milyoner oldu

İliskiler
İşadamı İpekçi’nin ölümünden sonra resmi nikâhlı eşi ile dini nikâh kıydığı bankacı Aysel Kıran arasında miras kavgası çıktı. Mahkeme dini nikâhlı eşin hesabına aldığı paraları, adına kayıtlı ta...
EMOJİLE

İşadamı İpekçi’nin ölümünden sonra resmi nikâhlı eşi ile dini nikâh kıydığı bankacı Aysel Kıran arasında miras kavgası çıktı. Mahkeme dini nikâhlı eşin hesabına aldığı paraları, adına kayıtlı taşınmazları resmi nikâhlı eşe verdi. Serveti yaklaşık 1 milyar lira olarak tahmin edilen merhum işadamı Hacı Mustafa İpekçi’nin resmi nikâhlı eşi ve 9 çocuğu ile dini nikâhlı eşi ve 3 çocuğu arasında 8 yıldır süren miras kavgası sonuçlandı. Nadire İpekçi’yle 1944’te evlenen Mustafa İpekçi’nin 9 çocuğu oldu. Çorap imalatıyla sektöre giren İpekçi, 1967’de Bursa’da İpsan Naylon İplik Çorap Sanayi ve Tic. A.Ş.’yi kurdu, çok sayıda şirkete de ortak oldu. İpekçi, 1977 yılında kendisinden 18 yaş küçük bankacı Aysel Kıran’la dini nikah kıydı. 

3 ÇOCUĞU DAHA OLDU

İpekçi’nin ikinci eşinden de 2 kızı ve 1 oğlu oldu. İşadamı İpekçi 2007’de vefat ettiğinde geriye bankalarda milyonlarca lira, çok sayıda menkul, gayrimenkul, hisseler ve değeri milyonlarla ifade edilen fabrika ve atölyeler bıraktı. Sabah’ın haberine göre Hacı Mustafa İpekçi’nin 1978 yılında düzenlediği vasiyetnameye göre mirasın yüzde 25’inin bir yardım vakfına bırakılması, geri kalanın da iki eş ve çocuklar arasında pay edilmesi gerekiyordu. İstanbul Fatih’teki apartmanlar ve bir dükkân da pay edilecekti. 

EŞİT DAĞITILAMAYINCA…

Ancak eşit miktarda pay dağıtımı sağlanamayınca resmi nikahlı eş, avukatı aracılığıyla dava açtı. Bu davanın ardından dini nikahlı eş ve üç çocuğunun murisin banka hesaplarını gizlediği, hesaplardan milyonlarca lira çektiği öne sürüldü. İncelemede Aysel İpekçi ile Bayram Fatih İpekçi’nin, işadamı İpekçi’nin vefattan yaklaşık 1 ay sonra hesabından, 1-6 Haziran 2007’de 74 milyon lira 14-17 Eylül ve 2 Ekim 2007’de de mahkemeden tedbir kararı aldırılmış olmasına rağmen 42 milyon 235 bin ve 7 milyon 907 bin dolar çekildiği anlaşıldı. Avukat Ayaz, Aysel İpekçi ile çocuklarının banka hesaplarının dondurulup, 126 milyon 288 bin liranın ve bankalardaki tüm hesaplar ile menkul ve gayrimenkullerin terekeye iadesini istedi. 

87 YAŞINDA MİLYONER OLDU 

Davanın geçen gün görülen karar duruşmasında, İpekçi’nin hesaplarında bulunan toplam 81 milyon 340 bin 343 lirasından 50 milyon 837 bin 723 lirasına davalılarca haksız yere alındığı belirlendi. Bu paranın davacılara ödenmesi gerektiğini bildirdi. Okuma yazma bilmeyen ve imzasını dahi parmak iziyle atan 87 yaşındaki resmi nikahlı eş Nadire İpekçi’ye 16 milyon 795 bin 143 lira, çocuklarından dördüne 1 milyon 639’ar bin lira, birine 1 milyon 656 bin lira, ikisine ise 539’ar bin lira ödenmesine karar verildi. Davalı imam nikahlı eş ve çocukları adına kayıtlı bazı taşınmazların da tapudan iptaline hükmedildi. Bunlar da davacı Nadire İpekçi ve çocuklarına geçti. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi