‘Toplumsal değişim en çok ergenleri etkiliyor’

Gençlik
Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Ergen Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, toplumsal değişimin en çok ergenleri etkilediğini belirterek, “Hızlı değişime ayak uydurmaya çalış...
EMOJİLE

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Ergen Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, toplumsal değişimin en çok ergenleri etkilediğini belirterek, “Hızlı değişime ayak uydurmaya çalışmak ergenleri çok bocalatıyor” dedi.

Çuhadaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençlerin bir ülkenin umut kaynağı olduğunu vurguladı. Ergenlerin ruh sağlığının, toplum ruh sağlığı açısından da üzerinde en fazla durulması gereken alanlardan biri olduğunu dile getiren Çuhadaroğlu, bu anlamda en önemli aktörlerden birinin ebeveynler olduğunu ifade etti. 

Ergenliğin ülkede yaşananlardan, olup bitenlerden en çok etkilenen yaş grubunu oluşturduğunu aktaran Çuhadaroğlu, gençlerin yaşadığı sorunların başında da toplumsal değişimin geldiğini vurguladı. Çuhadaroğlu, “Toplumdaki değişim hızından en çok etkilenen yaş grubu ergenlerdir. O nedenle hızlı değişime ayak uydurmaya çalışmak ergenleri çok bocalatıyor” diye konuştu.  

Ebeveynlerin değişen toplumsal süreçlerde yaşadıkları bocalamanın ergenlere de yansıdığını dile getiren Çuhadaroğlu, şunları söyledi:

“Anne babaların bocalaması ergenlere daha çok yansıyor. Neden bocalanıyor? Değerler, sadakatler konusunda bocalanıyor. Ne gibi idealler oluşturulacak, nasıl insanlar olunacak, bu ülkede nasıl yaşanacak o konuda bocalanılıyor. Her şey hızlı bir şekilde değişiyor günümüzde. Ergenler de bu değişimi kendi iç dünyalarında, kendi kimlikleri boyutunda yaşadıkları için en önemli sorun kimliklerini uygun şekilde bulamamaları.”

“Ergenle iyi iletişim kurulmalı”

Ailelere ergen çocuklarıyla ilgili önemli görevler düştüğüne dikkati çeken Çuhadaroğlu, ebeveynlerin ergen bireylere karşı kendi doğruları konusunda çok net olmaları gerektiğini aktararak, şöyle dedi:

“Ailelerin ülkede yaşanan karışıklıktan çocuklarını, tutumları ve düşünceleriyle benimsedikleri değer ve yaşam tarzıyla uzak tutmaya çalışmaları gerekiyor. Ailelerin kendi aralarında tutarlı olmaları ve çocuklarıyla iyi bir iletişimi sürdürmeleri gerekiyor. Ergen ruh sağlığı açısından en önemli şey anne, baba ve aileyle iyi iletişim. Ne olursa olsun çocuk yanlış da düşünse, yanlış bir şey de yapıyor olsa bunu anne babaya anlatabilecek rahatlığı hissedebilmesi çok önemli. Anne babaların da ergene de bu rahatlığı verecek bir ortam sağlamaları, ilişkilerini ona göre kurmaları, çocuklara karşı hoşgörülü ve anlayışlı davranabilmeleri ve yol gösterecek bir güce sahip olmaları gerekiyor. Bu zor bir misyon.”