Likeminds başvuruları başladı

Gençlik
Almanya ve Türkiye’den genç uzmanları bir araya getiren “Ortak Akıllar: Alman-Türk Genç Uzmanlar Girişimi” yeni katılımcılarını arıyor. Programın bu seneki konusu “Dahil Olmak: Toplumsal Hareketler ve...
EMOJİLE

Almanya ve Türkiye’den genç uzmanları bir araya getiren “Ortak Akıllar: Alman-Türk Genç Uzmanlar Girişimi” yeni katılımcılarını arıyor. Programın bu seneki konusu “Dahil Olmak: Toplumsal Hareketler ve Katılım”.

Deutsche Welle’ın haberine göre, Robert Bosch Vakfı’nın desteği ile Türkiye’de Sabancı Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Politikalar Merkezi ve Berlin’de bulunan Avrupa Akademisi (Europäische Akademie) tarafından hayata geçirilen “Ortak Akıllar Programı: Alman-Türk Uzmanlar Girişimi – Likeminds: German-Turkish Junior Expert Initiative” yeni katılımcılarını arıyor.

Her iki ülkeden 10’ar genç uzmanın katılacağı programın bu seneki konusu “Dâhil Olmak: Toplumsal Hareketler ve Katılım”. Programa başvurular 9 Şubat 2014 tarihine kadar devam edecek. Katılımcılar, sosyal bilimler, ekonomi, siyaset, gazetecilik ve sivil toplum alanlarında araştırma ya da yöneticilik dallarında faaliyet gösteren adaylar arasından seçilecek.

Ortak Akıllar programının hedefinin, genç Türk ve Alman uzmanlar arasındaki bağı güçlendirmenin yanı sıra pratik ve konu odaklı fikir, deneyim ve anlayış değişimi olduğu belirtildi.

Mart ayında katılımcılar kendi ülkelerinde düzenlenecek olan hazırlık panellerinde, üzerinde kişisel olarak çalışmayı planladıkları alt başlığı da seçebilecekler. Programa haziran ayında Almanya’nın Berlin ve Leipzig kentlerinde, ekim ayında ise İstanbul ve İzmir’de düzenlenecek panel ve çeşitli faaliyetlerle devam edilecek. Böylelikle katılımcıların mart, haziran ve ekim aylarında Almanya’da ve Türkiye’de düzenlenecek çeşitli etkinliklerle, iki ülkenin üst düzey bürokratları, karar alıcılar, diplomatlar, sivil toplum ve iş dünyasının temsilcileri ile bir araya gelmesi hedefleniyor.

Programa başvuruda bulunmak isteyen adaylar, İstanbul Politikalar Merkezi, Robert Bosch Vakfı ve Avrupa Akademisi’nden bilgi alabilirler. Bu sene dördüncü kez yapılan Likeminds programı, mobilite, dış ticaret ve ticaret potansiyelleri konu başlıkları altında düzenlenmişti.