‘Çakmak gazı’ çeken genç hayatını kaybetti

Gençlik
Hatay’da ‘çakmak gazı çektiği’ iddia edilen Kemal D. hayatını kaybetti. Bir haftalık yaşam mücadelesini kaybeden 18 yaşındaki genç toprağa verildi. Hatay Madde Bağımlılığı İle Mücadele Derneği Başkanı...
EMOJİLE

Hatay’da ‘çakmak gazı çektiği’ iddia edilen Kemal D. hayatını kaybetti. Bir haftalık yaşam mücadelesini kaybeden 18 yaşındaki genç toprağa verildi. Hatay Madde Bağımlılığı İle Mücadele Derneği Başkanı Ahmet Saldıran, çakmak gazı kullanımının giderek yaygınlaştığını belirtti.

Antakya ilçesinde arkadaşlarıyla eğlenmek için dışarı çıkan Kemal D., iddiaya göre önce enerji içeceği içip ardından çakmak gazı çekti. Bir süre sonra fenalaşan genç kendine gelmeyince 112 sağlık ekiplerine haber verildi. Hastaneye kaldırılan genç, burada yapılan ilk müdahalenin ardından yoğun bakıma alındı. Ancak 1 haftalık yaşam mücadelesinin ardından hayata gözlerini yumdu. Kemal D.’nin cenazesi bugün öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

‘ÇAKMAK GAZI KULLANIMI GİDEREK ARTIYOR’

Ahmet Saldıran, son zamanlarda gençler arasında çakmak gazı kullanımın gözle görülür bir şekilde arttığını söyledi. Gençlerin arkadaş ortamlarında kendini ispatlamak ya da sosyo-ekonomik nedenlerden dolayı madde bağımlılığı tuzağına düştüğünü belirten Saldıran, “Çakmak gazı kullanımı bireylerde ani kalp rahatsızlıkları, kalpte ritm bozulmaları, akciğer ve beyne yeterince oksijen gitmemesinden dolayı kusma, bayılma ve hatta çok nadiren de olsa ölümle sonuçlanabiliyor. Anne babalar çok dikkatli olması gerekiyor. Daha açık ve tutarlı bir iletişim kurma yöntemi kullanılmalı. Sigara ve madde kullanımı konusunda gençlere örnek olmaları, madde kullanımı konusunda şüphe duydukları anda çocuklarıyla suçlayıcı ve yargılayıcı bir iletişim kurmak yerine empati ile yaklaşmaları gerekmektedir” dedi.

18 yaş altındaki bireylere çakmak gazı satışının kanunen yasak olduğunun da altını çizen Saldıran, bu konuda vatandaşlara büyük görev düştüğünü, özellikle satıcıların bu konuya dikkat etmesi gerektiğini ve 18 yaş altı bireylere çakmak gazı satışı yapanların yaşanacaklardan kanunen ve vicdanen sorumlu olacağını belirtti.DHA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi