15 bin gence yeni iş kapısı açılıyor

Gençlik
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenecek sertifika programıyla, özel sektörün ihtiyacını karşılamak üzere coğrafi bilgi sistemi (CBS) uzmanı yetiştirilecek. Pro...
EMOJİLE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenecek sertifika programıyla, özel sektörün ihtiyacını karşılamak üzere coğrafi bilgi sistemi (CBS) uzmanı yetiştirilecek.

Programla, yaklaşık 15 bin kişinin özel sektör ve kamu kurumlarında istihdamına imkan sağlanacak

Öğrenilen bilgiye göre, özel sektörün CBS uzmanı ihtiyacını karşılamak için harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi’nin işbirliğiyle yeni sertifika programı açacak. Programla, son dönemde dünyada yaygın kullanılan coğrafi bilgi sitemlerinin, kamu ve özel sektörde hızlı ve etkin kullanımının sağlanması için CBS uzmanı yetiştirilecek.

Sertifika programıyla, 15 bin gencin özel sektör ve kamu kurumlarında istihdamına imkân sağlanacak. Programa, CBS operatörlüğü için tapu kadastro, harita ve kadastro gibi bölümlerden en az ön lisans mezunu olanlar başvurabilecek. CBS uzmanlığı için de harita, jeofizik, jeoloji, inşaat mühendisliği,  şehir planlama, peyzaj mimarlığı, coğrafya bölümlerini bitiren lisans mezunları başvuru yapabilecek.

CBS nedir?

Coğrafi bilgi sistemi, dünyadaki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel sorunların çözümüne yönelik mekana ve konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntem bütünü olarak tanımlanıyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi