Üniversiteliler hangi kriterlere göre eş seçiyor?

Evlilik
Üniversiteliler üzerinde yapılan bir araştırma, eş seçiminde ilk sırada kişiliğin ikinci sırada dini inancın belirleyici olduğunu ortaya koydu. Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç....
EMOJİLE

Üniversiteliler üzerinde yapılan bir araştırma, eş seçiminde ilk sırada kişiliğin ikinci sırada dini inancın belirleyici olduğunu ortaya koydu.

Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Bozgeyikli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) verilerine göre, 2011’de ülke genelinde 592 bin 775, 2012’de ise 603 bin 751 kişinin evlendiğini söyledi.

Evlilik oranının giderek arttığını belirten Bozgeyikli, üniversitelerin sadece meslek edinmek için değil aynı zamanda sosyalleşme ve eş seçiminde de önemli etkileri olduğunu ifade etti.

Bozgeyikli, bu etkinin ortaya konulması amacıyla araştırma görevlisi Emre Toprak ile üniversiteli gençlerin eş seçim kriterlerinin sıralama yargılarıyla ölçeklendirilmesine ilişkin bir araştırma yaptıklarını dile getirdi.

Erciyes Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde son sınıfta öğrenim gören 556 öğrencinin araştırmaya katıldığını anlatan Bozgeyikli, bu öğrencilerin 372’sinin kadın, 184’ünün ise erkek olduğunu kaydetti.

Öğrencilerin yaşlarının 21 ila 26 arasında değiştiğini ifade eden Bozgeyikli, araştırmaya katılanlardan eş seçiminde etkili olduğu düşünülen 10 kriteri sıralamalarının istendiğini söyledi.

Katılımcıların kendilerine verilen eş seçim kriterini en önemli olandan en önemsiz olana doğru sıraladığına işaret eden Bozgeyikli, “Üniversiteli gençlerin eş seçim kriterlerinin ölçeklenmesinde kişilik kriterinin en yüksek ölçek değerine sahip olduğunu gördük. Bunu sırasıyla dini inanç, sevgi veya aşk, ailelerin uyumu, eğitim düzeyi, fiziksel çekicilik, bekaret, maddi gelir, aynı ırktan olmak kriterleri izliyor” dedi.

Kişiliğin erkeklerde de kadınlarda da ilk bakılan kriter olduğunun altını çizen Bozgeyikli, en düşük öneme sahip kriterin ise siyasi görüş olduğunu söyledi.

-Kadın ve erkek 3. sırada farklılaşıyor

Kadınlarda da erkeklerde de ikinci sırada dini inancın geldiğini anlatan Bozgeyikli, şunları kaydetti:

“Araştırmada kadın ve erkek üniversiteli gençlerin eş seçiminde 3 ve 4. sırada, önemli gördükleri kriterler farklı. Kadınlar için 3. sırada sevgi ve aşk yer alırken, erkekler için 3. sırada bekaret, 4. sırada kadınlar için eğitim yer alırken erkekler için fiziksel çekicilik yer alıyor. Kadınlar için 4. sırada yer alan eğitim düzeyini, ailelerin uyumu, fiziksel çekicilik, bekaret, maddi gelir ve aynı ırktan olma ve siyasi görüş kriterleri izliyor. Erkekler için ise fiziksel çekiciliği, ailelerin uyumu, sevgi ve aşk, maddi gelir, aynı ırktan olma, eğitim ve siyasi görüş izliyor. Kadınlar için de erkekler için de eş seçiminde aynı ırktan olmama ve siyasi görüş son sıralarda yer alıyor.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi