Türk halkı 3 çocuk istiyor

Evlilik
Ebeveynler ve çocuklar arasında yaşanan sorunların başında ise internet ve cep telefonu ilk sırada geliyor. 12 bin aile en çok zararlı tv yayınlarından şikayetçi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı&r...
EMOJİLE

Ebeveynler ve çocuklar arasında yaşanan sorunların başında ise internet ve cep telefonu ilk sırada geliyor.

12 bin aile en çok zararlı tv yayınlarından şikayetçi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca 12 bin aile üzerinde yapılan ‘Türkiye’de Aile YapısıAraştırması’, çiftlerin günlük alışkanlıklarından boşanma oranlarına, mutluluk tablosundan ekonomik durumuna kadar pek çok veriyi ortaya koydu. Araştırmaya göre, ailelerde evin düzeni, çocuklar, komşu, akraba ilişkileri ve alışverişle ilgili kararlarda kadının kararı etkili oluyor. Erkeklerin kararları ise genellikle ev seçimi, tatil ve eğlence konularında ağır basıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 62,8’i eşiyle sorun yaşaması durumunda kimseden destek almadığını belirtirken, sadece yüzde 2,7’si uzman kişilerden yardım aldıklarını söyledi.

Zararlı programlara zaping ile tepki

Şartların uygun olması halinde, biriylerin yüzde 35,6’sı iki, yüzde 32,6’sı da üç çocuk istiyor. Ebeveynlerin yüzde 15,5’i dört çocuk, yüzde 3,6’sı da tek çocuk yapmayı tercih ediyor. Bireylerin şartları uygun olması halinde istedikleri çocuk sayısı ortalaması ise 3,17 oldu. Ebeveynlerle çocuklar arasında en çok yaşanan sorunların kaynağına ilişkin sorunların başında internet kullanımı, bilgisayar oyunları ve cep telefonu kullanımı üst sıralarda yer alıyor. Aileler çocuklarıyla sigara içme, harcama ve yemek ve ev düzeni alışkanlıkları ile karşı cinsten arkadaş edinme konularında tartışıyor.  Aile üyelerinin birlikte yaptıkları faaliyetlere bakıldığında ise birinci sırada 59,4 ile televizyon izlemek geliyor. Ankete katılan ailelerin 79,6’sı birlikte hiç tiyatro ve sinemaya, 63,3’ü de hiç tatile gitmediklerini belirtti.

‘Yaşlanınca oğlum bana bakar’

Araştırmaya göre, aileler televizyonda en çok sırasıyla cinsellik, kötü, kaba ve küfürlü söz içerikli yayınlar, taraflı haber ve yorumlar ile reklamlar rahatsız edici buluyor. Aileler, rahatsız edici sahnelerde tepkilerini en çok kanal değiştirerek gösteriyor.

Araştırmada, televizyon izleme alışkanlıkları da belirlendi. Öte yandan araştırmaya katılanların lüzde 30’u yaşlılık dönemlerin ile ilgili ‘’Oğlumun yanında kalırım’’yanıtını verdi.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi