Terk Edilen Çocuk Sayısı Azaldı

Evlilik
Filmlere de konu olan "cami avlusuna bebek bırakma" dönemi sona eriyor. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı‘nın verilerine göre ailesi tarafından cami avlusu, çöp kutusu, park ya...
EMOJİLE

Filmlere de konu olan "cami avlusuna bebek bırakma" dönemi sona eriyor. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı‘nın verilerine göre ailesi tarafından cami avlusu, çöp kutusu, park ya da hastane bahçesine bırakılan bebeklerin sayısında son üç yılda yüzde 400 azaldı. Eskiden ortalama 550 çocuk sokağa terk edilirken, bu rakam 2008’de 186’ya, 2009’da 145’e düştü. Bakanlık düşüşü, 6 aşamalı stratejeye bağladı:

STK’larla istişare toplantıları yapıldı, aile çalıştaylarıyla bilgilendirme faaliyetleri yürütüldü.
Ekonomik nedenlerle bakım ve koruma altına alınmış çocukların aileleri desteklendi. Çocukların aile ya da yakınlarıyla birlikte olması sağlandı. 2009’da 35 bin aileye destek verildi.

2005 yılında Aile Yanına Dönüş projesi başlatıldı. Ailesinden bir şekilde ayrılan 6 bin 555 çocuk tekrar yuvasına döndü.

Koruyucu aile uygulaması güçlendirildi. Bu yılın nisan ayı itibariyle bin 210 çocuk bin 68 koruyucu ailenin yanına yerleştirildi.

Evlat edindirilen çocuk sayısı 8 yılda 6 bin 976’dan 10 bin 577’ye çıkarıldı.
Kadın konukevleri ve Aile Danışma Merkezleri’nin sayısı artırıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi