Suça Karışan Çocuklara Özel Eğitim

Evlilik
Konya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü,Selçuk Üniversitesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle küçük yaşta olmalarına rağmen çok sayıda suça bulaşan çocukla...
EMOJİLE

Konya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü,Selçuk Üniversitesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle küçük yaşta olmalarına rağmen çok sayıda suça bulaşan çocuklara yönelik ‘öfke kontrolü’ çalışması başlatıldı.

Pilot olarak Konya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nde eğitime alınan 15 çocuğa öfke kontrolü, stresle başa çıkabilme, problem çözebilme ve sosyal beceri davranışları eğitimi veriliyor. Proje başarılı olursa eğitim ülke genelinde uygulanacak. Ergenlik Psikolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Engin Deniz başkanlığındaki ekipte yer alan Yrd. Doç. Dr. Erdal Hamarta, Yrd. Doç. Dr. Coşkun Arslan, Uzman Psikolojik Danışmanı Erkan Işık 15 çocuğa değişik eğitimler verdi. Hırsızlık, yaralama, gasp gibi çok sayıda suça bulaşmış 15 çocuk 32 ay sürecek eğitime alındı. 

Çalışmanın ilk aşamasıyla ilgili raporda, eğitim gören çocuklarda yardımlaşma ve dayanışma duygusunun geliştiği vurgulandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2001 yılında çocuk suçlu sayısı 26 bin 182 iken 2005 yılında 44 bin 499’a yükseldi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi