Şiddet Hamilelikte de Sürüyor

Evlilik
İnönü Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmada, her 3 kadından birinin gebelik süresince eşinden cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü belirlendi. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli T...
EMOJİLE

İnönü Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmada, her 3 kadından birinin gebelik süresince eşinden cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü belirlendi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Başkanı Doç. Dr. Osman Celbiş, yaptıkları araştırmada kadına karşı şiddette gebelik dönemini ele alarak incelediklerini, çıkan sonucun kendilerini de şaşırttığını belirtti.

Kent merkezi, ilçeler ve köyleri kapsayan araştırmada 824 gebe kadınla bire bir görüşmeler yapıldığını dile getiren Celbiş, ”Gebe kadınların, gebelikleri süresince yüzde 8,5’i cinsel, yüzde 34,8’i psikolojik, yüzde 16,3’ünün de fiziksel şiddete maruz kaldığını belirledik. Toplamda her 3 kadından biri gebelik süresince şiddete uğradığını ortaya çıkardık. Bu bizi bile şaşırttı.”

Kırsaldaki gebe kadınlarda şiddete uğrama oranlarının daha yüksek olduğuna işaret eden Celbiş, şunları kaydetti:

”Malatya’da yıllık ortalama 15 bin civarında gebelik yaşanıyor. Bunların yüzde 70 gibi ciddi bir kısmının da kırsalda olduğuna baktığımızda şiddetin maalesef daha ciddi boyutlara çıktığını fark ediyoruz.”

Celbiş, cinsel şiddetin başlıca nedeninin erkeğin kadına bakışından kaynaklandığını da dile getirdi.

Araştırma kapsamında şiddetin nedenlerini de ele aldıklarına işaret eden Celbiş, bazı nedenlerin ”şiddet riski” olarak kadının karşısına çıktığını kaydetti. Celbiş, ”Bir kadın sigara içiyorsa şiddet görme riski 1,8 kat artarken, eğitim seviyesi düşük bir kocası varsa risk bu kez 2,5 kat artıyor. Koca işsiz ise kadın için risk bu kez 3 kat artıyor. Kadın istemeden gebe kaldıysa kocasından şiddet görme olasılığı 5 kat artıyor’‘ diye konuştu.

Gebelik dönemindeki şiddetin kadınları önemli ölçüde olumsuz etkilediğini anlatan Celbiş, araştırma sırasında kadınlarda bunu net olarak gördüklerini kaydederek, ”Birçok kadının kendisiyle görüşme yapılırken uğradığı şiddeti ağlayarak anlatılar. Bu tür araştırmaların ülke genelinde yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığının da bu anlamda gebelerde değişimleri, temel risk faktörlerini belli periyodik aralıklarla ölçmesi, değerlendirmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi