Şiddet Eğilimi Ailede Başlıyor

Evlilik
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç, “Bir ailede erişkinler evde silah bulunduruyorsa ve bu silaha da kolayca ulaşılıyo...
EMOJİLE

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç, “Bir ailede erişkinler evde silah bulunduruyorsa ve bu silaha da kolayca ulaşılıyorsa erişkinlerin ihmali var demektir. Bir olay olduğunda çocuğun silaha ulaşabilmesinden anne babanın da sorumlu tutulmaları gerekir” diyor.

Çocukların ve gençlerin son zamanlarda şiddet ve özellikle silah kullanmasıyla ilgili ciddi artış gözlemlenmekte. Burada en önemli sorun bir çocuğun silaha kolay ulaşabilmesi. Öncelikle evde silah bulunması sakıncalı. Eğer evde yaşayanlar o silahın nerede olduğunu biliyorsa ve kolay ulaşılıyorsa, silah yetişkinler tarafından kontrol altında tutulmuyorsa bu yetişkinlerin ihmalidir.

Çocuklar davranışlarının sonucunu önceden tayin edemez

Çocuklar davranışlarının sonuçlarını önceden tayin edemez. Çocuk somut düşünür, onun için ceza yoksa suç yoktur. O anlık kızgınlıkla ceza almayacağını düşünerek bir karar verir. Eğer aile çocuktan haberdar değilse çocuk her şeyi yapabilir. Ayrıca eğer bir ailede şiddet uygulanıyorsa, sorunlar şiddet kullanılarak çözülmeye çalışılıyorsa çocuk bu davranışı model alır.

Şiddet öğrenilen bir davranıştır

“Her insanın içinde şiddet vardır” gibi çok kullanılan söylem aslında doğru değildir. İçimizde öfke, kızgınlık gibi duygular olabilir ama şiddet kullanmak çevreden öğrenmeyle hayata geçen bir davranış biçimidir. Harekete geçiren güç çevremizden aldığımız mesajlardır. Hangi davranışımıza izin verilmez, hangisine verilir biz bunu çevremizden yani aileden, okuldan medyadan öğreniriz. Eğer toplum insanın olumsuz duygularını, öfkesini açıkça başkalarına yönelik şiddet kullanarak ortaya koymasını normal karşılıyorsa, hatta destekliyorsa bu durumu delikanlılık, güçlülük olarak görüyorsa çocuk da bir sorun olduğunda şiddet uygulamayı normal görecektir. Bu bakış açısının yaygınlaşmasında medyanın etkisi yadsınamaz.

Aileler ne yapabilir?

Aile, çocuklarının nerede olduğundan ve ne yaptığından haberdar olmalı.
Anne babalar özellikle TV karşısında bazı dizileri ve filmleri çocuklarıyla birlikte izleyerek çocuğa doğru mesajların gitmesini sağlamalı.
Aile, çocuğuna şiddet uygulamanın sorun çözme biçimi olamayacağı konusunda örnek olunmalı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi