‘Sevgiyi İfadede Cömert Olun’

Evlilik
Diyanet‘in aylık dergisinde yer alan ‘Evlilikte Aile İçi Sağlıklı İletişim’ konulu makalede, sağlıklı iletişimin temelini, eşlerin birbirlerine gösterdikleri sevgi ve saygının oluştu...
EMOJİLE

Diyanet‘in aylık dergisinde yer alan ‘Evlilikte Aile İçi Sağlıklı İletişim’ konulu makalede, sağlıklı iletişimin temelini, eşlerin birbirlerine gösterdikleri sevgi ve saygının oluşturduğu vurgulandı. Bursa Osmangazi Vaizi Dr. Osman Koç tarafından kaleme alınan yazıda, sevgi ve anlayışla devam ettirilen karı-koca ilişkisinin, ailenin genel havasını belirlediği anlatıldı. Olumlu ve sıcak ilişkilerin anne-babadan çocuklara yayıldığını ifade eden Koç, gergin bir ortamın çocuklar üzerinde güvensiz bir psikolojik ortam meydana getirdiğine işaret etti. Vaiz Koç, evlilik sürecinde, karşılıklı yapılan yanlışların, eşlerin birbirine duydukları sevgi ve saygıyı tükettiğine dikkat çekerken geçimsizliği tetikleyen faktörlerden birinin de fiziksel şiddet olduğunu söyledi.

Aile içinde otorite kuramayan erkeğin silaha ve şiddete başvurmasını eleştiren Osmangazi vaizi, "Bazı erkekler kadına şiddetin hakimiyet sağlamada en etkili ve pratik bir araç olduğuna inanır. Şiddet, ortaya çıkan aile içi problemlere çözüm olmadığı gibi, aile içi sağlıklı iletişim kurmada eşler arasında daha sonra telafisi mümkün olmayan unutulmaz yaralar açabilir." uyarısında bulundu.

SEVGİYİ İFADEDE CÖMERT OLUN

Makalede, mutlu evlilik için şu öneriler yer aldı:

* Karşılıklı sevgi ifadeleri konusunda eşler birbirine asla cimri davranmamalı.

* Eşler, dış çevrelerine karşı ailenin bağımsızlığını mutlaka korumalı.

* Ailelerinden gördüklerini taklit etmeyip, kendi özellerine ait yeni bir tarz oluşturmalı.

* Yeri geldiğinde birbirlerine kırmadan ve çekinmeden ‘hayır’ diyebilmeli.

* Ailede karşılıklı anlayış esas olmalı.

* Kayınpeder, kayınvalide, kayınbirader ve görümce gibi akrabalarla kendi aile yaşantılarına müdahale etmelerine neden olacak düzeyde içli dışlı ilişkilere asla girmemeli.

* Aile içi iletişim çatışmaları kapsamında karşı karşıya kaldıkları problemleri, her iki tarafın da sakinleştiği bir zamanda konuşarak karara bağlamalı.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi