Özgür Kızın Babası Çok Pişman

Evlilik
Son dönmede artan aile içi şiddet olayları, anne babaların kendilerini ve aile içi iletişimlerini sorgulamaya yöneltti. En son geçtiğimiz hafta Özgür Kız adıyla tanınan 27 yaşındaki Duygu Öztemir...
EMOJİLE

Son dönmede artan aile içi şiddet olayları, anne babaların kendilerini ve aile içi iletişimlerini sorgulamaya yöneltti. En son geçtiğimiz hafta Özgür Kız adıyla tanınan 27 yaşındaki Duygu Öztemir’in aşırı alkol nedeniyle beşinci kattan düşerek hayatını kaybetmesi ile birlikte aile içi iletişim ve Türkiye’de aile kavramı yeniden gündeme geldi. Duygu Öztemir’in babası Fuat Öztemir, pişmalığını  "Keşke kızıma sahip çıkabilseydim." sözleriyle dile getirdi.

Baba Fuat Öztemir, kızının hayatına mal olan hatalar zincirini, "Hepimiz suçluyuz, ancak başta babası olarak ben, sonra annesi. İzmir’e gitmemesi için çok yalvardım ama dinlemedi. Engelleyemedik. Demek ki çocuklarımızı bırakmamak lazım, sarılacağız." sözleriyle özetledi.

Duygu Öztemir, 2007’de arkadaşlarıyla doğum gününü kutlarken İzmir Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda çırılçıplak denize girmesiyle manşetlere taşınmıştı. Alkolün etkisiyle, "Ben özgürüm. Kıyafet giyince mi insan oluyoruz? Siz bu kıyafetleriniz olmadan insan değil misiniz?" ifadelerini kullanmıştı. O günleri acıyla hatırlayan baba Fuat Öztemir, basının sorumsuz davrandığını öne sürerek, "O çocuk kendini göstermek için, reklam amacıyla girmedi. Gençliğinde kim çılgınlık ya da yanlış bir şey yapmamıştır ki? Onun hemen basın tarafından deşifre edilerek toplum önünde ziyan edilmesini mi gerektirir?" diye konuştu. İki yıl önceki olayın haber yapılmasının kızının psikolojisini bozduğunu söyleyen Öztemir, olayları gençlikte yapılan hatalara bağladı.
 
Olayın nedenini alkole bağlamak ve bir suçlu aramak istemediğini anlatan acılı baba, "Hepimiz suçluyuz, toplum olarak başta babası olarak ben, sonra annesi. Ben sadece buna kader ve yazgı diyeceğim."  dedi. Baba Öztemir, kızıyla yeterince ilgilenmediği için de pişmanlık duyduğunu kaydetti. Kızının alkol kullandığını ancak çok düşkün olmadığını ifade eden baba, gençlerin hatalar yapabileceğini, bunlara karşı hoşgörülü olunması gerektiğini sözlerine ekledi.