Okullarda SmackDown Çılgınlığı

Evlilik
‘SmackDown çılgınlığı da neymiş?’ diye sorabilirsiniz. Ne olduğunu öğrenmek için öyle internete girmenize, araştırma yapmanıza gerek yok.  Eğer ilköğretime giden bir çocuğunuz ya da b...
EMOJİLE

‘SmackDown çılgınlığı da neymiş?’ diye sorabilirsiniz. Ne olduğunu öğrenmek için öyle internete girmenize, araştırma yapmanıza gerek yok. 

Eğer ilköğretime giden bir çocuğunuz ya da bir yakınınızın çocuğu varsa sorun, size en ince ayrıntısına kadar anlatsın. Ancak daha öncesinde şiddetin boyutunu tahmin edebilmek için adının açıklanmasını istemeyen bir rehberlik öğretmenine kulak verelim: "Sınıfa girdiğimde ortalık birbirine girmişti. Çocuklar tahtanın önüne kümelenmiş ve herkes birbirinin üzerine atlıyordu. Kız-erkek fark etmiyordu. Bir tanesi sıraya çarpıp yere düştü. Hastaneye zor yetiştirdik. Ancak hepsinin söylediği tek şey vardı: SmackDown."

Evet, çocukların taklidini yaptığı ‘SmackDown‘, Fox TV‘de ekrana geliyor. Birbirine meydan okuyan iri cüsseli adamlar, akıl almaz hareketlerle birbirlerine şiddet uyguluyor. Boyun, bacak ve kol kırma görüntüleri efektlerle destekleniyor… ‘Dünyanın en büyük spor eğlencesi’ sloganıyla ekrana gelen ve program başlamadan önce ‘Bu gösteriler çok tehlikeli, siz uygulamayın.’ dense de kaya lakaplı Dwayne Johnson‘un şovu şimdilerde okullarda, hatta evlerde taklit ediliyor. Bir baba ‘Üç yaşındaki oğlum evde minderleri dizip, büyük kardeşine gösteri yapıyor.’ derken, bir başka baba oğluna verdiği harçlığın bakkallarda 1 liraya satılan SmackDown çıkartmalarına gitmesinden şikayet ediyor.

Psikiyatrist Prof. Dr. M. Kemal Sayar, Amerikan güreşiyle ilgili olarak algı sorununa dikkat çekiyor. Sayar, "Bu bir gösteri, ancak çocuklar bunun gösteri olduğunu fark etmiyor. Buna vurgu yaparak yayın yapılabilir. 8 yaş altı çocuklar kurgu ile gerçeği birbirinden ayırt edemez. Uyarılar televizyonlarını sonradan açanları da dikkate almalı, alt yazılarla sürekli ikaz edilmeli seyirci." diyerek 8 yaş altı çocuklara zararlı olabileceğini söylüyor.

KARATE FEDERASYONU: EKRANDAKİLER KURGUDAN İBARET; ÇOCUKLARI SALONLARA GÖNDERELİM

Ekrandaki SmackDown çılgınlığına en anlamlı eleştiri ve teklif Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan’dan geldi. Ekranda olup bitenin tamamen kurgudan ibaret olduğunu söyleyen Delihasan, "Çocuklar için en uygun spor karatedir. Hem disiplini hem saygıyı öğrenir. Öğretmenler karate hocalarından yardım alsınlar. Salonlara yönlendirsinler onları. Okuldaki başarılarının da arttığını görecekler. Tabii ki ekrandakiler birbirine zarar vermiyor, ama onların taklidini yapan çocuklar işi bilmedikleri için kendilerine zarar veriyorlar." dedi.

Fox: SmackDown, bazı dizilerden daha hafif

Emre Mumcuoğlu (Fox TV Dış Alımlar Direktörü): "SmackDown’ın içinde bir veya iki kez uyarı geçiyoruz. Programın eğlence amaçlı olduğunu, gerçek dövüş olmadığını ve çocukların bunu evde denememesi gerektiğini söylüyoruz. Hatta RTÜK kanunlarına saygıdan dolayı bütün dünyada akşamüstü yayınlanan programı biz 23.00’ten sonra ekrana getiriyoruz. Şiddete gelince SmackDown, prime time’da izlenen Kurtlar Vadisi Pusu, Aşk-ı Memnu ve Ezel’den hafif kalır."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi