Kuma Getirene Maaş Yok

Evlilik
Diyarbakır’da Yenişehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmeye göre evli olduğu halde ikinci kez evlilik yapan erkekler maaş alamayacak. Bölge kadınına destek v...
EMOJİLE

Diyarbakır’da Yenişehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmeye göre evli olduğu halde ikinci kez evlilik yapan erkekler maaş alamayacak.

Bölge kadınına destek veren maddelerden biri, ’evli olmasına rağmen ikinci evlilik yapan’ erkeğin maaşının, ilk eşe bağlanması. Ayrıca eşi ve çocuklarına şiddet uygulayanların maaşları da, yine eşe verilecek. Bir dikkat çekici durum da, ortalama yüzde 14 zam öngören sözleşmeye, işçilerden ’tepki’ gelmemiş olması.

SÖZLEŞMENİN MADDELERİ ŞÖYLE:

Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan işçinin maaşı eşe verilecek.

Sözleşmenin imzalanmasından sonra evli olmasına rağmen ikinci evlilik yapanların ücretleri, şikayet halinde eşlerine bağlanacak.

İstifa eden bir çalışanın sosyal alacakları da, eşinin rızası olmadan kendisine verilmeyecek.
 
İŞÇİLERDEN İTİRAZ YOK

Belediye İş-Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan, şunları kaydetti: "Sözleşmenin imzalanmasından sonra, evli olmasına rağmen ikinci evlilik yaptığı tespit edilen ve ilk eşi şikáyetçi olan çalışanların maaşları da, ilk eşe bağlanacak. Bu uygulamamız çalışan erkekleri rendice etmeye yönelik değil. Bu maddeler sanki erkek işçiler eşlerine şiddet uyguluyor diye de sözleşmeye eklenmedi. Çalışanların eşlerinin mağdur olunmasını engellemeye yöneliktir. İşçiler de bu maddelere herhangi bir itirazda bulunmadı. Ancak biz yine de önlem olsun diye bunları sözleşmeye ekledik."

BENZERİ SÖZLEŞMELER

Adana, Küçükdikili Beldesi’nin DTP’li Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmeye, ’Eş ve çocuklarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen, şiddet uygulayan işçinin ücretinin yüzde 50’si eşe ödenir’  ve ’Resmi nikáhsız yaşadığı belirlenen işçinin iş akdi, ihbar tazminatı ödenmeksizin feshedilir’ hükmü kondu.

Şanlıurfa’nın DTP’li Viranşehir Belediyesi ile yine Genel-İş arasındaki toplu iş sözleşmesine de, ’Eşine şiddet uygulayan işçinin yarım maaşı mağdur kadına verilir’ maddesi kondu.

Belediye-İş’in Bismil Belediyesi ile imzaladığı toplusözleşmede de, kız çocuğunu okutmayanların maaşlarının eşlerine verilmesi ve ailesine şiddet uygulayanın maaşlarının eşlerine verilmesi maddeleri konuldu.

HUKUKÇULAR NE DİYOR? 

Hukukçular, ücretin başka kişiye verilmesinin mümkün olmadığını belirtiyor. İş hukuku uzmanı Avukat Hüma Ozan, "İcra yoluyla zor alımda dahi ücretin dörtte birine el konulabilir. İyi niyetli bir girişim, belki psikolojik etkileri olur. Hukuki olmayan maddeler uygulanmaz" bilgisini verdi. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi