Kriz ve evlilik

Evlilik
Evlilik kurumu artık eskisi gibi ‘İki gönül bir olunca samanlık seyran olur’ anlayışı ile gerçekleşemiyor. Mevcut koşullar ve yaşam şartları birbirini seven çiftlerin aynı evde yaşamasını ...
EMOJİLE

Evlilik kurumu artık eskisi gibi ‘İki gönül bir olunca samanlık seyran olur’ anlayışı ile gerçekleşemiyor. Mevcut koşullar ve yaşam şartları birbirini seven çiftlerin aynı evde yaşamasını zorlaştırıyor. Küresel mali krizin yoğun olarak hissedildiği şu günlerde ise evlenmenin maliyeti daha bir yüksek oluyor. Uzmanlar, kriz döneminde minimum masrafla evlenmenin tarifini verdi.

Bütçenizi iyi ayarlayın
Uzmanlara göre krizde güzel bir evlilik yapmanın yolu iyibir bütçeden geçiyor. Öncelikle bütçenizi ‘alt sınır’ ve ‘üst sınır’ olarak ikiye bölmelisiniz. Belirlediğiniz alanların dışına çıkmazsanız ‘Dünya Evi’ne borçsuz olarak girersiniz.

Bol alternatif oluşturun

Evlilik masraflarının en önemli kalemlerinden biri de düğün mekanı. Çiftler hayatlarının en güzel günlerini sevdikleriyle birlikte en güzel mekanda geçirmek istese de mali koşullar buna bazı zamanlarda izin vermiyor. Düğün konusunda bütçenize uyan tek bir yere bağımlı kalmayın. Sıkı bir araştırmanın ardından bulduğunuz ancak içinize sinmeyen tek alternatifin dışında çok şık ve uygun bir bütçeli düğün mekanı bulabilirsiniz.

Duygularınıza kapılmayın

Evlilik öncesi çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan biri de bu. ‘Hayatımda kaç kere evleneceğim?, en güzeli olsun’ diyen çiftler birkaç ay sonra kendilerini borç batağının içinde bulabiliyor. Tüm alışverişlerinizde kalbinizi değil, aklınızı kullanın. Unutmayın ki gelecek günler, beğendiğiniz pahalı eşyaları almanız için büyük fırsatlar doğurabilir.

Tek başına karar vermeyin
Evlilik sadece aynı evde yaşamak anlamına gelmiyor. Hayatınızı birleştirdiğiniz insanla bir ömür geçireceğinizi düşünürsek atacağınız her adımı partnerinizle paylaşmanız gerekiyor. Evlilik öncesi yapılan sağlıklı fikir alışverişleri, fiziksel alışverişlerinde makul ve mantıklı yapılmasına yol açıyor.

Evlilik öncesi masrafları kısın 
Eğer çalışan bir çiftseniz ve ailenizden yardım almayacaksanız masrafları kısmanın vakti geldi demektir. Bugün sıfırdan bir ev döşeyeceğiniz için belki sık sık çıktığınız akşam yemeklerinden, belki de içtiğiniz pahalı kahvelerden feragat etmek durumunda kalacaksınız. Unutmayın ki yapacağınız kısıntılar evleneceğiniz kişiyle evinizde yiyeceğiniz akşam yemeklerini size daha da yaklaştıracak.

Pazarlık kabiliyetinizi geliştirin

Tek bir kuruş bile sizin için artık çok önemli. Kriz dönemlerinde perakendede yapılan indirimlerden mutlaka yararlanın. Beyaz eşya gibi büyük masraf kalemlerinizde söz konusu dükkandan pazarlık yapıp çıkmayın. Televizyonunuzu tahmin ettiğiniz fiyatın altında alırsanız artan parayla başka bir eksiğinizi alabilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi