Kadına Şiddete AİHM Cezası

Evlilik
Aile içi şiddet haberlerinin manşetlerden düşmediği şu günlerde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye aleyhinde bir karara  imza attı. Türkiye’nin, kocası tarafından şiddet gören kadınlar...
EMOJİLE

Aile içi şiddet haberlerinin manşetlerden düşmediği şu günlerde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye aleyhinde bir karara  imza attı. Türkiye’nin, kocası tarafından şiddet gören kadınları yeterınce koruyamadığı  kanaatine varan AİHM, Türkiye’yi 36 bin 500 Euro tazminata mahkum etti.

Nahide Opuz, evlendikten bir süre sonra eşi tarafından dayak ve  bıçaklı saldırı başta olmak üzere türlü işkencelere maruz kaldı. Her defasında savcıların kapısını çaldı, ancak şiddet uygulayan koca Hüseyin Opuz, ya delil yetersizliğinden serbest bırakıldı ya da para cezasıyla kurtuldu. Nahide Opuz, en son annesiyle birlikte kaçmaya çalışırken kocasının kurşunlarıyla annesini kaybetti. Bu olaydan sonra yargılanan Hüseyin Opuz, 6 yıl cezaevinde yatıp çıktı. Ancak 37 yaşındaki Opuz’un çilesi bitmemişti. Can korkusuyla yıllardır saklanan Nahide Opuz, derdine Türkiye’de çözüm bulamayınca soluğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde aldı. Devletin kendisini yeterince korumadığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. 2002’de açılan dava dün sonuçlandı.

AİLE İÇİ ŞİDDET KONUSUNDA AVRUPA’DA MAHKÛMİYET ALAN İLK ÜLKE OLDUK 

Önemli bir karara imza atan uluslararası mahkeme, Türkiye’nin şiddet gören bir kadını savcılığa başvurduğu halde, kocasından koruyamayarak ayrımcılık yaptığına hükmetti. Heyet oybirliğiyle ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ayrımcılık, kötü muamele ve işkenceyi yasaklayan, hayat hakkını koruyan maddelerinin ihlal edildiği sonucuna vardı. Böylece Türkiye aile içi şiddet konusunda Avrupa’da mahkûmiyet alan ilk ülke oldu.

Nahide Opuz, şimdi devletten 36 bin 500 Euro tazminat alacak. Ancak ne para ne de verilen tarihî karar ona özgürlüğünü sağlamıyor. Eski eşinden kaçmaya devam eden Nahide, öldürülme korkusuyla ne çocuklarını görebiliyor, ne de onları almak için başvuruda bulunabiliyor.

TÜRKİYE’NİN ACI GERÇEĞİ: AİLE İÇİ ŞİDDET 

Türkiye’de daha önce de aile içi şiddet olaylarına sıkça rastlanmıştı. Yaşanan örnekler aile içi şiddete karşı verilen cezaların yetersiz olduğunu ortaya koydu. Çiftçilik yapan Ali Doğru, eşi Şahibe Doğru kendisinden boşanmak isteyince kadının babası ve erkek kardeşini vurmuştu. Afyon’da Seviye Başaran (28) kocasının başka bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrenince babasının evine dönmüştü fakat  polis olan eşi Zafer Başaran; eşi, 4 yaşındaki oğlu, kayınvalidesi ve baldızını öldürmüştü. Emekli polis memuru Rıdvan Özen (55) de eşi Nazan Özen’i (50) internette biriyle chat yaparken yakalamış, tartıştığı eşini öldürdükten sonra intihar etmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi