İnternette Büyüyen Tehlike!..

Evlilik
Ulaştırma Bakanlığı‘nın kurduğu ‘güvenliweb’ sitesindeki araştırmanın sonuçlarına göre, çocukların cinsel istismarı 7 yılda yüzde 149 büyüdü. Daha vahim olan ise çocuklarla ilgili ma...
EMOJİLE

Ulaştırma Bakanlığı‘nın kurduğu ‘güvenliweb’ sitesindeki araştırmanın sonuçlarına göre, çocukların cinsel istismarı 7 yılda yüzde 149 büyüdü. Daha vahim olan ise çocuklarla ilgili materyalleri takip edenlerin sayısının yüzde 58 artmış olması.

İnternette ticari amaçla gerçekleştirilen çocuk istismarının 2003 yılından bu yana yüzde 149 büyüdüğü belirlendi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından internette zararlı içeriğe karşı mücadele amacıyla kurulan ‘güvenliweb.org’ internet sitesi üzerinde çocukların internet üzerinden istismarına dikkat çekildi. İnternet üzerinden çocukların istismarına ilişkin Telefone Arcobaleno adlı kuruluş tarafından yapılan bir araştırmanın yayınlandığı site üzerinde, internette 20 milyar online hareketin, 36 bin 149 çocuğa ait 1 milyon 700 bin adet istismar ve zulüm görüntüsünün dolaşımına sebep olduğu belirtildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sitesi üzerinden en son mart ayında yayınlanan rapora göre de özellikle müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı ve fuhuş gibi suçlar nedeniyle yapılan ihbarlar toplam ihbarların yüzde 85,98’ini, söz konusu suçlar nedeniyle yapılan erişim engellemeleri ise tüm engellemelerin yüzde 96,03’ünü oluşturuyor.

Telefone Arcobaleno‘nun araştırmasına göre 2003 yılından bu yana Avrupa’da çocuk istismarında yüzde 149’luk büyüme tespit edildi. İnternet üzerinden görüntüleri dağıtılan 36 binin üzerindeki çocuğun yüzde 42’sinin 7 yaş altı ve yüzde 77’sinin 9 yaş altı olduğu belirlendi. Yapılan araştırmalar sonucu internette resimleri yayınlanan çocukların sadece yüzde 1’inin tespit edilebildiğinin altı çizildi.

İnternet üzerinden çocuklarla ilgili materyalleri takip eden internet kullanıcısı sayısının yoğun olduğu ülkelerin başında Amerika, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Kanada geliyor. Bu amaçla yayın yapan internet sitelerinin sayısının 6 yılda 4 kat arttığına dikkat çekilirken, kullanıcı sayısında ise yüzde 58 artış kaydedildiği belirtiliyor. Araştırmada elde edilen en ürkütücü verinin isteyen herkesin internette ücretsiz olarak veya kredi kartı ile bu görüntülere ulaşımının kolaylığı olduğu kaydediliyor. Tamamen ticarete dayalı olarak gerçekleştirilen bu istismarda çocukların yaş, ırk ve fiziksel özellikleri belirtilerek bu özelliklere sahip çocukların resim ve görüntülerine kolaylıkla ulaşılabildiği ifade ediliyor.

Türkiye’de çocukların cinsel istismarına ilişkin yayın yapan sitelere karşı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Özellikle kullanıcıların ihbarına dayanan bu çalışma sisteminde internet kullanıcıları 9 katalog suç içinde yer alan çocukların cinsel istismarı konusunda TİB’e ihbarlarını iletiyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi