Evlenecek çiftlere devlet, aile eğitimi verecek

Evlilik
Gençlere evlilik öncesi eğitimler verilmesi birçok kez dile getirilmişti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, tüm Türkiye’de evlenecek çiftlere aile okulu eğitimi verilmesi için düğme...
EMOJİLE

Gençlere evlilik öncesi eğitimler verilmesi birçok kez dile getirilmişti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, tüm Türkiye’de evlenecek çiftlere aile okulu eğitimi verilmesi için düğmeye basıldığını söyledi. İlk etapta proje, pilot il seçilen Ankara’nın ilçelerinde denenecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İstanbul’da ‘Değişen Dünyada Ailemiz’ konulu sempozyuma katıldı. ‘Aile içi iletişim’, ‘Medya ve aile’ ve ‘Değerlerimiz ve aile’ gibi konuların ele alındığı programda konuşan Bakan Şahin, evli çiftlere ve özellikle evlenme çağındaki bekâr gençlerin eğitim alacakları bir projenin müjdesini verdi. Gerekli altyapı ve bilimsel çalışmaların tamamlandığını kaydeden Bakan Şahin, pilot uygulamanın 15 gün içinde Ankara’nın ilçelerinde başlatılacağını söyledi. Türk toplumunun köklerinde ‘merhamet’ ve ‘vicdan’ gibi değerlerin olduğunu belirten Fatma Şahin, "Küreselleşmeyi yöneteceksek bu değerlere sahip çıkmamız gerekiyor. Yapılması gereken en iyi yasaları yapsak da eğer bu değerlere sahip çıkmazsak bütün çalışmalarımız kağıt üzerinde kalır." ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Uluslararası Hakların Korunması ve Eğitim Derneği (HAKEDER) işbirliğinde Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda özellikle evlilik kurumu üzerinde duran Bakan Fatma Şahin, "Evlilik araba kullanmaktan daha ehemmiyetsiz değil." şeklinde konuştu. Evliliğin sadece duygularla yönetilemeyeceğini aktaran Şahin, araba kullanmak için eğitimden geçip ehliyet alındığı gibi evlilik için de böyle bir uygulamaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Aile ile ilgili temel bilgilerin verilmesini çok önemsediklerini kaydeden Bakan Şahin, Ankara’da pilot uygulaması başlayacak olan evlilik eğitimi için çok çalıştıklarını ve bu çalışmayla aile içerisinde problem çözme kapasitesini yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

AİLE BAĞI ZAYIFSA TV ZARAR VERİR

Eski milletvekili ve Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva’nın moderatörlüğünü yaptığı sempozyumda konuşan Prof. Dr. Kemal Sayar, medyanın suçlanmasından önce ailenin özeleştiri yapması gerektiğini söyledi. "Ailenin birbiriyle konuşamadığı ve iletişimin sıfırlandığı ortamlarda televizyon kötü şeyler sokar aileye. Bir yabancı eğer biz kötüysek bizi kirletebilir." diyen Prof. Sayar, muhafazakar, sağcı, solcu, Kemalist demeden herkesin taşın altına elini koyması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Sayar, "Eve yangın düşmüşse ve karı koca arasında iletişim bitmişse suç televizyonda değil bizde." diyerek zayıflayan aile bağlarına dikkat çekerken boşanmaların da çoğu kez iletişimsizlikten kaynaklandığını ifade etti.

Sempozyumda Yrd. Doç. Dr. Süleyman Doğan medyanın aileye etkisi, Bakan Fatma Şahin’in siyasi danışmanı Ayşe Kesir yeni aile algısı, Prof. Dr. Mücahit Öztürk ise suçu önleyici çalışmalar temeli, çocuk ve sağlıklı iletişim üzerine birer konuşma yaptı.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi