Erkek, Gerçekten Evin Reisi mi?

Evlilik
Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) tarafından 352’si kadın, 328’i erkek toplam 680 kişi ile yüz yüze görüşülerek ailede bütçeyi kimin yönettiği ve daha çok kimin sözünün geçtiğine ...
EMOJİLE

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) tarafından 352’si kadın, 328’i erkek toplam 680 kişi ile yüz yüze görüşülerek ailede bütçeyi kimin yönettiği ve daha çok kimin sözünün geçtiğine ilişkin yapılan bir araştırma "evin reisi erkektir" klişesini tartışmaya açtı.
Çalışmaya göre kadınlar; evin bütçesini yönetmek, tatile gidilecek yeri belirlemek, alınacak eve karar vermek ve televizyon kumandasına sahip olmak gibi konularda erkeklerden daha fazla söz sahibi. "Aile içerisinde kararları nasıl alırsınız?" şeklindeki bir soruya kadınların yüzde 45’i, erkeklerin ise yüzde 55’i kararları müşterek olarak aldıkları cevabını verdi. Çalışmada kadınların tatile gidilecek yerin seçimi konusunda erkeklere söz hakkı tanımadığı sonucu da çıktı. Ankete katılanların yüzde 51’i seyahate gidilecek yeri kadınların tayin ettiğini belirtirken, yüzde 30’u erkeklerin belirlediğini ve yüzde 19’u ise beraber belirlediklerini söyledi. Ancak erkekler, araba seçiminde kadınlardan daha fazla söz sahibi. Ankete katılanların yüzde 40’ı araba alırken kararı erkeklerin verdiğini söyledi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi