Evlilik

Erkek, Gerçekten Evin Reisi mi?

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) tarafından 352’si kadın, 328’i erkek toplam 680 kişi ile yüz yüze görüşülerek ailede bütçeyi kimin yönettiği ve daha çok kimin sözünün geçtiğine ilişkin yapılan..

Erkek, Gerçekten Evin Reisi mi?

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) tarafından 352’si kadın, 328’i erkek toplam 680 kişi ile yüz yüze görüşülerek ailede bütçeyi kimin yönettiği ve daha çok kimin sözünün geçtiğine ilişkin yapılan bir araştırma "evin reisi erkektir" klişesini tartışmaya açtı.
Çalışmaya göre kadınlar; evin bütçesini yönetmek, tatile gidilecek yeri belirlemek, alınacak eve karar vermek ve televizyon kumandasına sahip olmak gibi konularda erkeklerden daha fazla söz sahibi. "Aile içerisinde kararları nasıl alırsınız?" şeklindeki bir soruya kadınların yüzde 45’i, erkeklerin ise yüzde 55’i kararları müşterek olarak aldıkları cevabını verdi. Çalışmada kadınların tatile gidilecek yerin seçimi konusunda erkeklere söz hakkı tanımadığı sonucu da çıktı. Ankete katılanların yüzde 51’i seyahate gidilecek yeri kadınların tayin ettiğini belirtirken, yüzde 30’u erkeklerin belirlediğini ve yüzde 19’u ise beraber belirlediklerini söyledi. Ancak erkekler, araba seçiminde kadınlardan daha fazla söz sahibi. Ankete katılanların yüzde 40’ı araba alırken kararı erkeklerin verdiğini söyledi.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL