Ekonomik krizi örgüyle yenin!

Evlilik
Son yıllarda giderek artan el örgü örme modası, ekonomik krizle birlikte kadınların hem aile bütçesine katkıda bulunmak hem de psikolojik rahatlama sağlamak istemesiyle yaygınlaşıyor. Hazır alacağı bi...
EMOJİLE

Son yıllarda giderek artan el örgü örme modası, ekonomik krizle birlikte kadınların hem aile bütçesine
katkıda bulunmak hem de psikolojik rahatlama sağlamak istemesiyle yaygınlaşıyor. Hazır alacağı bir kazağı veya kaşkolu kendisi örerek çok daha ucuza mal eden kadınlar, bu sayede sektörün satışlarını da artırdı.
Ev hanımlarının yanı sıra çalışan kadınların stres atması için Türkiye genelinde ”El Örgü Evi” mağazalar zinciri kuran Betaş Mensucat AŞ, kriz döneminde el örgü yünlerine iç piyasadan ve ihracattan büyük talep alıyor.
Betaş İcra Kurulu Üyesi Nejat Koçer, son yıllarda giderek artan örgü örme modasının krizle birlikte tavan yaptığını belirterek, kadınların çoğunun hem psikolojik olarak iyi geldiği hem de ekonomik olarak aile fertlerinin giyim ihtiyaçlarını karşıladığı için örgü ördüğünü ifade etti. Nejat Koçer, ”Kriz döneminde insanların eğilimleri fark ediyor, krizi atlatmak için çözüm yöntemleri geliştiriyorlar. Örgü örmek hem psikolojik rahatlama hem de ekonomik rahatlama getiriyor” dedi.

Psikologlara göre örgü örmenin bir terapi yöntemi olduğunu savunan Koçer, şunları kaydetti: ”Krizin içerisinde bir başka önemli yanı ise ekonomik olması. 4 TL’ye bir kazak, 2 TL’ye bir kaşkol örülebiliyor. El örgü ipliği piyasasında çeşit ve model olarak çok yeni ürünler sürülüyor, fiyatları da kriz içerisinde oldukça ekonomik. Anadolu’nun en büyük el örgü yünü imalatçısı Sempati, krize yönelik yaptığı çalışmalarla satışlarını yüzde 30’lara varan ölçülerde artırdı. Krizde el örgü yününde bir durgunluk, sonra da bir talep artışı yaşadık. Gerek ekonomik olması gerekse evde oturan kadınlar için iyi bir meşguliyet olması açısından tercih ediliyor. Ayrıca, el örgü yününün aile içi sevgi paylaşımını artıran bir yönü var. Annesinin ördüğü kazağı çocuğun giymesi sevgiyi artırıyor.”
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi