‘Diziler Çocukları Suça İtiyor’

Evlilik
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, çocuk ve gençlerin kaldığı ceza infaz kurumlarında incelemelerde bulunmak üzere kurulan alt komisyonun başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustaf...
EMOJİLE

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, çocuk ve gençlerin kaldığı ceza infaz kurumlarında incelemelerde bulunmak üzere kurulan alt komisyonun başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, televizyon dizileri ve internetin olumsuz etkilerinin çocukları suç işlemeye ittiğini açıkladı.

Ataş başkanlığındaki alt komisyon üyeleri, Kayseri’nin İncesu ilçesindeki çocuk cezaevinde incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından açıklama yapan Ataş, komisyon çalışmaları kapsamında Elazığ, Ankara, Adana ve İstanbul‘daki çocuk cezaevi veya çocuk eğitim evlerinde incelemelerde bulunduklarını, Kayseri’nin ardından İzmir’deki incelemeleri ile çalışmalarını tamamlayacaklarını bildirdi.

Çalışma şubat ayında TBMM’ye sunulacak: Çalışmalarını şubat ayı sonunda rapor haline getirip TBMM’ye sunacaklarını ifade eden Ataş, "Amacımız, çocuk cezaevlerinde fiziki şartlar yeterli mi, çocuklara karşı herhangi bir insan hakkı ihlali yaşanıyor mu, aksaklıklar ve yasal boşluklar varsa tespit ederek, ilgili kurumlara eksiklikleri bildirmek ve iyileştirmelerini sağlamaktır.” dedi.

Kendisinin daha önce TBMM Çocuk ve Gençlerde Artan Şiddet Eylemlerini İnceleme Komisyonu‘nda da görev yaptığını hatırlatan Ataş, iki yıl öncesine oranla çok olumlu gelişmeler gözlemlediklerini kaydetti. Cezaevi şartlarının iyileştirilmesinden çok çocukların cezaevlerine girmelerine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasının önemli olduğunu dile getiren Ataş, şunları söyledi:

"Tüm cezaevlerinde edindiğimiz izlenimler ve resmi makamlardan aldığımız önerilere göre, televizyon dizileri ve internetin olumsuz etkileri, çocuklarımızı suç işlemeye itiyor. Denetim sıklaştırılmalı ama her internet kafeye polis dikemezsiniz. Aileler, çocuklarının, arkadaşlarının seçimine çok dikkat etmeli. Baskı uygulamadan çocuklarının ne yaptığı ile ilgili daha dikkatli olmalı. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarımız daha çok suça meyilli bir süreçten geçiyor. Çocukluk ile gençlik arasındaki süreçte gördüklerini taklit etme eğilimi gösteriyorlar.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi