Dayak Atan Eş Fişlenecek

Evlilik
Devlet, aile içi şiddet ve aile içi tecavüz olaylarını belirleyebilmek için ilginç bir uygulama başlatıyor. Şiddete uğrayan kadınlar için hazırlanan ve karakollarda doldurulacak kayıt formunda, "...
EMOJİLE

Devlet, aile içi şiddet ve aile içi tecavüz olaylarını belirleyebilmek için ilginç bir uygulama başlatıyor. Şiddete uğrayan kadınlar için hazırlanan ve karakollarda doldurulacak kayıt formunda, "Eşiniz size sözlü ya da fiziksel olarak cinsel şiddet gösterir mi" sorusu da yer aldı. Sorunun yanına parantez içinde formu dolduracak polislere, "İstemediği cinsel ilişkilere zorlanılanları ‘evet’ olarak işaretleyiniz" uyarısında bulunuluyor.

Böylece kadına karşı şiddete meyilli eşler, devletin güvenlik birimleri tarafından belirlenmiş olacak. Şiddet şüphelisi ve mağdurunun tüm bilgileri dijital sisteme taşıyacak formların savcılığa gönderilecek dosyada yer alması için çalışma yürütülüyor. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı arasında daha önce "Aile İçi Şiddet Mağdurları ve Mağdur Çocuklara Yönelik" protokol imzalanmıştı.

Şimdi bu kapsamında şiddet mağdurları ve şüpheliyle ilgili "Aile İçi Şiddet Olayları Kayıt Formu" hazırlandı. Form, emniyetin ve bakanlığın elinde bu tür olaylar için kayıt sisteminin bulunması ve böylelikle erken önlem alınması için büyük önem taşıyor. Kayıt formları dijital ortama aktarılacak. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı‘na başvurdu ve şiddet suçlusuyla Emniyet’in kayıtlarına giren ‘kayıt formu’nun bir örneğinin soruşturma dosyasına girmesini de talep etti. Böylelikle, savcının önüne giden dosya içinde şiddet suçlusuyla ilgili bilgileri de görmesi amaçlanıyor.

Protokol, şiddet mağdurunun polis merkezine geldikten sonra nasıl bir yol izleneceğini de gösteriyor. ‘Kayıt formu’ uygulamasıyla polislerin dayak mağduru kadına "Haydi evine git kızım" demesinin önüne geçiliyor. Ayrıca, form doldurulduktan sonra, mağdurun barınması için sosyal hizmet görevlisiyle temasa geçiliyor. Yapılacak işler tek tek belirlendiği için polis ve sosyal hizmet görevlisi arasında bir kopukluk olmasının önüne geçiliyor.

‘İNTİHARLA TEHDİT ETTİNİZ Mİ?’

Mağdura yöneltilecek sorularla polisin dolduracağı formda ilginç sorular dikkat çekiyor. İşte "Evet/Hayır" seçeneğiyle yöneltilecek bazı sorular:
Eşiniz hiç sizi döver mi?
Hiç intihar girişiminde ya da tehdidinde bulundunuz mu?
Eşiniz intihar girişiminde ya da tehdidinde bulundu mu?
Eşiniz hiç boğazınızı sıktı mı?
Eşiniz hiç sizi öldürmeye kalkıştı mı?
Son 6 ayda eşiniz şiddete daha sık başvurur hale geldi mi?
Aile içi şiddet konusunda müracaatınız oldu mu?
Maddi problemleriniz var mı?
Eşinizin silahı var mı?

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi