Çocuk ve televizyon

Evlilik
İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan bir araştırma, çok fazla televizyon seyretmenin ve internette zaman geçirmenin çocuğu maddeci (materyalist) yaptığını, dolayısıyla aileleriyle olan ilişk...
EMOJİLE

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan bir araştırma, çok fazla televizyon seyretmenin ve internette zaman geçirmenin çocuğu maddeci (materyalist) yaptığını, dolayısıyla aileleriyle olan ilişkilerini ve ruh sağlığını etkilediğini ortaya koydu.

İngiltere’de Good Childhood tarafından yapılan geniş çaplı araştırma, çocukların, tüketiciliğin yeni bir biçiminin parçası olduğunu, 16 yaş altındaki çocukların kıyafete, restoranlarda yiyip içmeye, müziğe, video oyunlarına ve dergilere her yıl 3 milyar pound harcadıklarını gösterdi. Araştırmada, televizyon dizileri ve sohbet programları yoluyla ünlülere “sürekli maruz” kalmanın, çocukların akıl sağlığını bozucu etkiye sahip olduğu, “hiç bir zaman olamayacakları kadar zengin ve çoğunlukla iyi görünümlü ünlülerin yaşamlarının ayrıntılarını bilmelerinin, kaçınılmaz olarak çocukların buna özlemlerini artırdığı ve kendilerine güvenlerini azalttığı” belirtildi. 5 ila 16 yaşındaki her 10 çocuktan birinin akıl sağlığının bozuk olduğu belirtildi ve bu rahatsızlıklara, endişe ve depresyon örnek verildi. Akıl sağlığı bozuk çocukların yalnızca dörtte birinin bir uzmandan yardım aldığı da kaydedildi. Televizyonlarda artan şiddet eğiliminin çocukları vahşileştirdiği ve aileleriyle gerginlik yaşamalarına neden olduğu, ayrıca, ticari baskıların, çocukları erken yaşta cinsel deneyim yaşamaya iten nedenlerden biri olduğu belirtildi.

Araştırmada, televizyonlarda sağlıksız gıda ve alkol ürünlerinin reklamlarının saat 21.00’den önce yayınlanmasının yasaklanması gerektiği de kaydedildi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi