Bu Evler Kardeşleri Birleştiriyor

Evlilik
Onlar, yaşları 7-15 arasında değişen 5 kardeş. Dört yıl önce aileleri dağılan kardeşler, birbirlerinden ayrı 3 farklı yurt ve yuvada kalmaya başladı.   Yurtta kaldıkları süre zarfında ancak 2 haf...
EMOJİLE

Onlar, yaşları 7-15 arasında değişen 5 kardeş. Dört yıl önce aileleri dağılan kardeşler, birbirlerinden ayrı 3 farklı yurt ve yuvada kalmaya başladı.
 

Yurtta kaldıkları süre zarfında ancak 2 haftada bir görüşebiliyorlardı. İki yıl birbirinden ayrı yaşamak zorunda kalan kardeşler, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) hayata geçirdiği yeni proje ile artık aynı evde kalıyor. SHÇEK bünyesinde açılan ‘Çocuk Evleri’ onlarla benzer kaderi paylaşan çocuklara evdeki aile sıcaklığını sunuyor.

Çocuk Evi’nde kalan kardeşlerin en büyüğü olan abla, "Kardeşlerimle birlikte aile hayatı yaşıyorum. Ayrı olduğumuz zamanlar birbirimizi çok özlüyorduk. Şimdi aynı çatı altında olmak çok güzel." diyor. Diğer bir kız kardeş, artık evinde rahatça ders çalışabildiğini anlatıyor. Evin en küçüğü erkek kardeş ise ablalarının yaptığı güzel yemekleri yiyebildiğini, ağabeyi ile birlikte uyuduğunu söylüyor. Çocuklar, ayrıca SHÇEK çalışanı sorumlu ablaları eşliğinde dilediğince oyunlar oynayıp gezilere çıkabiliyor.

İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürü Önal İnaltekin, evlerde kalan çocukların kendine ait eşyaları ve odası olduğunu söylüyor. SHÇEK çalışanı abla ve ağabeyleriyle birlikte alışveriş yapıp mutfakta yemek yaptıklarını aktaran İnaltekin, böylece çocukların sorumluluk sahibi ve kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğini vurguluyor. İnaltekin, yurttaki akranlarına göre evde kalan çocukların yaşamındaki farklılıkları ise şöyle anlatıyor: "Okuldaki arkadaşlarına çekinerek ‘bir yetiştirme yurdunda kalıyorum’ demek yerine özgüvenle kendi evinin adresini verebiliyorlar. Sokakta çocuklarla oynuyor, toplumun değerlerini öğrenerek yetişiyorlar. Taziyesi olan bir eve başsağlığı diliyor, Cumhuriyet Bayramı’nda cama bayrak asıyor, dinî bayramlarda komşularını ziyaret ediyorlar."

İki yılda Çocuk Evi sayısı 23’e ulaştı

‘Çocuk Evi’ projesi İstanbul’da SHÇEK koordinasyonunda 2009 yılında başlatıldı. 2 yıl içinde evlerin sayısı 23’e ulaştı. Her evde 4 ila 6 çocuk kalıyor. Kardeş çocuklar, aileyi bir arada tutmak için aynı eve yerleştiriliyor. Bu evlerde çocuklarla birlikte sorumlu 3 abla veya ağabey bulunuyor. Orta halli vatandaşların yaşayabileceği yerlerde kiralanan evlerin okula yakınlığı da göz önünde tutuluyor.

Zaman