Bakanlık boşanma nedenlerini araştıracak

Evlilik
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, boşanmanın alt sebeplerini anlamak, aile içi ilişkiler ile boşanma kararını etkileyen faktörleri belirlemek ve hukuki düzenlemelerin yeterliliğini ölçmek için ...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, boşanmanın alt sebeplerini anlamak, aile içi ilişkiler ile boşanma kararını etkileyen faktörleri belirlemek ve hukuki düzenlemelerin yeterliliğini ölçmek için “Boşanma Nedenleri Araştırması ve İleri İstatistik Analizi” yapılacak. 

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülecek araştırmayla, özellikle son 20 yılda Türkiye’de ekonomik gelişme ve krizlerle dalgalı bir seyir izleyen boşanma olgusu derinlemesine incelenecek. 

Ailede boşanmayla gerçekleşen parçalanmaların alt sebeplerini anlamak için hukuki sınıflamaların yeterli bilgi vermemesinden yola çıkılarak planlanan araştırmayla, boşanmadaki alt sebeplerinin anlaşılması için veri toplanacak. Aile içi ilişkiler ve bireylerin boşanma kararlarını etkileyen faktörleri belirleme amacını taşıyan araştırma, hukuki düzenlemelerin yeterliliğini de ölçecek. Çalışma, boşanma sürecini düzenleyen kanunların yeterliliklerinin yanı sıra hukuki altyapının toplumsal ihtiyaçla uyumlu olup olmadığını da ortaya koyacak. 

Araştırmada, boşanmış bireyler, boşanma konusunda uzmanlaşmış hakimler, savcılar, avukatlar, akademisyenler ve aile içi iletişim konusunda fiili olarak hizmet verenler hedef kitle olarak gösteriliyor. 

Araştırma için kamu kuruluşları, üniversiteler, araştırma şirketleri, araştırmacılar ve araştırma grupları 15 Haziran 2014’e kadar başvuruda bulunabilecek. Araştırmanın altı aylık sürede, aralık sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. 

Araştırma başvurusuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ve dokümanlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının “www.aile.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor. 

“Detaylı verilerle daha çok aileye ulaşacağız”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplumun temeli olarak gördükleri aileyi güçlendirmek için çalıştıklarını ve buna yönelik politikalar ürettiklerini söyledi. 

Aile yapısını korumak için destekler verdiklerini ifade eden İslam, bu çalışmaların sağlıklı sonuçlar doğurması için bilimsel veriler temel alınarak hazırlanması gerektiğini kaydetti. Araştırma sonuçlarının politikaları şekillendirdiğine dikkati çeken İslam, boşanmaların alt sebeplerinin anlaşılmasıyla bu sorunların çözümüne yönelik adımlar atılabileceğini dile getirdi. 

Bakanlığa geçen yıl, boşanmayı düşünen 900 ailenin başvurduğunu, seminerler, eğitimler, psikolojik destekler sayesinde 300’ünün boşanmaktan vazgeçtiğini anımsatan İslam, daha çok aileye ulaşmak için detaylı verileri ihtiyaç olduğunu, araştırmanın da bunu sağlayacağını söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi