Aile Sorunları Mercek Altında!

Evlilik
Antalya, İstanbul, Edirne, Bursa, Nevşehir, Kastamonu, Trabzon, Denizli, Mardin, Malatya, Erzurum ve Konya‘da kamu kurumlarının sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, bilim adamları ve en az ik...
EMOJİLE

Antalya, İstanbul, Edirne, Bursa, Nevşehir, Kastamonu, Trabzon, Denizli, Mardin, Malatya, Erzurum ve Konya‘da kamu kurumlarının sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, bilim adamları ve en az iki aileden bireylerin katılımıyla düzenlenecek çalıştaylarla, "yerel sorunlara yerel çözümler üretilmesi" hedefleniyor.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin "aile sorunları haritası" çıkarılacak. Bakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, aile kurumunun gün geçtikçe artan ve şekil değiştiren sorunlarını yerinde tespit etmek ve yerel sorunlara yerel çözümler üretmek amacıyla çalıştaylar düzenleyecek.

Türkiye genelini temsilen 12 ilde gerçekleştirilecek çalıştaylarda, aile politikalarına veri elde etmek, yerel aktörlerin aile sorunlarına yönelik farkındalığını arttırmak, yerel düzeyde sosyal yapının güçlendirilmesine katkı sağlamak, ailelerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve sosyal destekleri tespit etmek hedefleniyor.

Çalıştayların ilki yarın Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf‘ın katılımıyla Antalya‘da gerçekleştirilecek. Antalya’yı sırasıyla İstanbul, Edirne, Bursa, Nevşehir, Kastamonu, Trabzon, Denizli, Mardin, Malatya, Erzurum ve Konya takip edecek. Çalıştaylara, üniversite ve yerel yönetim temsilcileri, il milli eğitim müdürleri, il özel idaresi genel sekreteri, il müftüsü, kent konseyi üyeleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Barolar Birliği, kolluk kuvvetleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle en az iki aileden bireyler de katılacak. Toplantılar, sosyal sorunlar, eğitim, ekonomi, hukuk, nüfus ve sağlık başlıkları altında gerçekleştirilecek.

Aile içi şiddetten çocuk istismarına, ailenin parçalanmasından, madde bağımlılığı ve çok eşliliğe kadar pek çok sorunun mercek altına alınacağı çalıştaylarda "yerel sorunlara yerel çözümler" bulunacak.

İllerdeki çalıştayların ardından Ankara’da bir tarama toplantısı yapılacak ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Türkiye’nin "aile sorunları haritası" çıkarılacak. Aile Sorunları Haritası, 2011 yılında gerçekleştirilmesi planlanan "Türk Aile Yapısı" araştırmasına alt yapı olacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi