Yazı dolu dolu geçirin

Çocuk
Dışarı çıkın Koca bir eğitim öğretim yılını sınıflarınızda geçirdiniz. Şimdi havalar da ısındığına göre artık dışarı çıkma vakti geldi. Doğayla iç içe olacak yerlere gidin, yürüyüş yapın, bisiklet sür...
EMOJİLE

Dışarı çıkın

Koca bir eğitim öğretim yılını sınıflarınızda geçirdiniz. Şimdi havalar da ısındığına göre artık dışarı çıkma vakti geldi. Doğayla iç içe olacak yerlere gidin, yürüyüş yapın, bisiklet sürün. Bu öneriler, bazılarına ‘eski moda’ gibi görünebilir. Ancak yaz tatilinde sağlığınıza faydalı olacak bir şeyler yapmak istiyorsanız hareket halinde olun.

Yeniliklere açık olun

Daha önce adını bile duymadığınız yeni bir şeyler yapın. Örneğin yemek hazırlayın, maketuçak yapın, sizi çok bunaltmayacaksa puzzle da iyi bir seçenek olabilir. Dünyada sayısız aktivite ve hobi sizi bekliyor.

Seyahat edin

Seyahat insanı olgunlaştırır. Sadece büyük mesafeleri düşünmeyin. Kendi şehrinize turistgözüyle bakın. İstanbul’da yaşıyorsanız üç ay boyunca her haftayı şehrin belli bir bölgesine  ayırın. Şehrinizin semtlerinin tarihi hakkındaaraştırmalar yapın, fotoğraf çekin, yazın. İnanın, içinde yaşadığınız şehrin bilmediğiniz çok farklı bir dünyaya ev sahipliği yaptığını fark edeceksiniz.

Yetenek avcılığı yapın

Bir enstrüman çalmak isterseniz, bu zaman alabilir. Ama size çok şey katar. Yeni yeteneklerinizin farkına  varmaya çalışın, yetenek avcılığıyapın. Enstrüman çalın, yüzmeyi ve dans etmeyi öğrenin. Her yeni yetenek hayatta size yeni fırsatların kapısını açar.

Kendinize meydan okuyun

Bisiklet, voleybol, futbol ve basketbol. Bunlar adlarını sıklıkla duyduğumuz sporlar. Ancak başkaları da var. Yeni sporları keşfedin. Egzersiz yapın, koşun. Kendi rekorlarınıza meydan okuyun.

Yeni bilgi alanları keşfedin

Okulda eğitimini aldığınız bilimler her zaman çok şirin görünmeyebilir. Ancak bilim ve bilgi dünyası okulda derslerin sınırlarından ibaret değil. Sayısız bilim dalı ve kolu her geçen gün  ilgi çekici yeni keşifleriyle karşımıza çıkıyor.Astronomiye merak sarabilirsiniz. Bir teleskopla ya da dürbünle geceleri gökyüzüne bakın. Konuyla ilgili belgeseller, filmler izleyin. Ya  da hayvanların yaşamlarına meraklıysanız,zoolojinin de peşine düşebilirsiniz.

Dil yeteneklerinizi geliştirin

Yaz tatilinde ‘bildiğinizi düşündüğünüz’ Türkçeye yeniden göz atın. Yeni kelimelerin, deyimlerin peşine düşün. Zor gelmezse sözlük okuyun, eski filmleri izleyin. Yabancı dili geliştirmek için en eğlenceli yöntem farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek ve bol bol yabancı dilde film-dizi izlemek. Ancak Türkçe altyazıyı mutlaka kapatın. Elektronik dünyanın da bir dili var. Bilgisayara meraklıysanız programlama dili de öğrenebilirsiniz. Buna nekadar erken başlarsanız, ileride kariyer yapma şansınız o oranda artar.

Kitap okuyun

Kitapların kelime dağarcığınızı, hayal  dünyanızı ve bilgi birikiminizigeliştirdiğini biliyorsunuz. Klasikler ya da kalın kitaplar gözünüzü korkutuyorsa, ilgi alanınızla ilgili eğlenceli dergileri okuyun. Sürükleyici macera kitaplarını da tercih edebilirsiniz. Okumak çok etkili bir beyin jimnastiği. O yüzden ne olursa, okuyun.

Arkadaşlarınızla zaman geçirin

Yaz tatilinde birçok programa mutlaka arkadaşlarınızı da dahil edin. Hayatın keyfi paylaştıkça artar. Ayrıca bir evcil hayvan da edinebilirsiniz. Şirin bir köpek yavrusuyla oyun oynamak yapılabilecek en güzel şeylerden biri.

Başkalarına yardım edin

Çevrenizdekilerin her zaman yardıma ihtiyacı olabilir. Bulaşıkları makineye yerleştirebilir, toz alabilir, rafları düzenleyebilirsiniz. Başkalarına yardım etmek sizi de mutlu edecek. Deneyin.

Bilgisayar oyunu oynayın

Bu başlık size çelişkili görünebilir. Ancak öyle değil. Dozajında ve planlı yapıldığı, takıntıya dönüşmediği sürece yaşa uygun olarak oynanan oyunlar eğlenceli vakit geçirmeniz için size fırsat sunar. Ayrıca bilgisayar oyunları size yeni dünyaların kapısını aralar. Bu sayede birçok arkadaş edinebilirsiniz. Ancak günde 2 saatten fazla onların başında kalıyorsanız, kendinizi frenleyin. Belli bir plan dahilinde gününüzü çeşitli aktiviteler arasında planlayın. Ne zaman oyuna başlayacağınız ve başından kalkacağınız konusunda kendinizden emin olun. (hürriyet)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme