Yaramaz Değil Hiperaktif Demeyin

Çocuk
Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden uzman psikolog Sevda S. Yurtseven, çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği tedavisi hakkında bilgi verdi: Çocuklar sıklıkla hareketlidir. Har...
EMOJİLE

Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden uzman psikolog Sevda S. Yurtseven, çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği tedavisi hakkında bilgi verdi:

Çocuklar sıklıkla hareketlidir. Hareket özgürlüktür ve bağımsızlığını sınamak isteyen çocuk hareket eder. Hiperaktivite  aileyi ve çevreyi rahatsız edecek boyutlarda görülüp çocuğun psikolojisini de olumsuz etkileyebilir.

Başlangıcı genellikle üç yaş dolaylarında olmakla birlikte tanı ilkokul yıllarında konuyor. 

En sık görülen semptomlar arasında; aşırı hareketlilik ve kıvranma, yerinde duramamak, çok konuşmak, dikkatini sürdürememek, dikkatini kolayca dağıtmak, sıklıkla bir şey kaybetmek, sorulara birden atlayıp cevap vermek, kuralları takip edememek, sessizce oynayamamak, sırasını bekleyememek, bir aktiviteden diğerine kaymak, tehlikeli aktivitelerle uğraşma olarak sıralanabilir.  Bu tabloya genellikle agresiflik, anksiyete eşlik eder.

Bu rahatsızlıkta tek başına ilaç tedavisinin başarı oranı çok düşük.  Aile ve okulla davranışları düzenleyici bir çalışma gerekiyor.

Belirtiler çok önemli sorunlara sebep olmadıkça bu çocukların normal sınıf ortamında okumaları ve en ön sırada oturtulmaları tercih ediliyor.

Çocuğun dürtü ve öfke yönetimi kazanmasına çalışılması, yaz için programlar düzenlenmesi, zaman kullanımıyla ilgili çalışmalar yapılmasında fayda var.

Haberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme